Trisha wears crown

Trisha wears crown
Top seed Trisha Hegde of Prakash Padukone Badminton Academy (PPBA) churned out a fighting performance to clinch the under-17 girls’ singles title in the PSM State-ranking Junior and Sub-junior badminton tournament here on Friday.

In the final, Trisha rallied from a game down to beat second seed Medha Shashidharan 17-21, 21-16, 22-20.

In the under-15 girls’ summit tie, top seed Kriti Bharadwaj of Department of Youth Empowerment and Sports (DYES) emerged champion after overcoming Tanya Hemanth, seeded second, 18-21, 21-16, 21-19 in another tough battle.

Results: Girls: U-17: singles, final: 1-Trisha Hegde bt 2-Medha Shashidharan 17-21, 21-16, 22-20.
Semifinals: 1-Trisha Hegde bt Shraddha Hegde 21-11, 21-16; 2-Medha Shashidharan bt 4-Drithi Yatheesh 21-11, 21-18.

Doubles, semifinals: 4-Drithi Yatheesh/ Trisha Hegde bt 1-Aanchal Dhawan/ Deethya 21-11, 21-4; 2-Keerthana P Shroff/ Medha Shashidharan bt 3-Ananya Praveen/ Roshni Venkat 21-15, 21-14.
U-15: singles, final: 1-Kriti Bharadwaj bt 2-Tanya Hemanth 18-21, 21-16, 21-19.

Semifinals: 1-Kriti Bharadwaj bt 3-Janani Ananthakumar 21-15, 21-16; 2-Tanya Hemanth bt Ritu Shah 21-17, 21-12.

Doubles, semifinals: 1-Kriti Bharadwaj/ Tanya Hemanth bt 3-Kisha Kothari/ Kushi Athreya 21-9, 21-13; 2-Janani Ananthakumar/ Shruti Moghe bt 4-Shraddha Hegde/ Varsha Bhat 23-25, 21-11, 21-19.

U-13: singles, semifinals: 1-Neysa Cariappa A bt 4-Riddhi Shah 21-12, 21-13; 3-Gayathri Rani Jaiswal bt 2-Karinka Sree S 21-11, 21-16.

Doubles, semifinals: 1-Anannya Joshy/ Neysa Cariappa A bt 3-Smriti Aggarwal/ Vibha Koundinya 21-13, 21-10; 2-Gayathri Rani Jaiswal/ Karinka Sree S bt 4-Jayantika Rathore/ Riddhi Shah 21-14, 21-11.

U-19: doubles, semifinals: 1-Aanchal Dhawan/ Deethya bt Anjali Dilish/ Sneha Makesh 21-8, 21-9; Keerthana P Shroff/ Medha Shashidharan bt 2-Sreeraksha S/ Vidisha Reddy A 21-8, 21-9 .

Boys: U-17: doubles, semifinals: 1-Bhargav S/ Nithin HV bt Abhiman Andekuli/ Saket CS 21-12, 23-21; 2-Ajinkya Joshi/ Tejas Kallolkar bt Chiranjeevi Reddy S/ Suhas V 11-21, 21-13, 21-17.

U-15: doubles, semifinals: 4-Aditya Diwakar/ Sujnyan Kini bt 1-Chiranjeevi Reddy S/ Suhas V 11-21, 21-17, 21-19; 2-Kishal Ganapathy/ Saneeth DS bt Goutham M/ Sufiyan Desai 21-15, 21-12.

U-13: doubles, semifinals: 1-Ayush Shetty/ Nicholas Nathan Raj bt Aahan Hegde/ Anish M 21-3, 21-11; 2-Sumukh GS/ Tushar Suveer bt 3-Adithya Pradeep/ Satvik Shankar 21-17, 22-20.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry