Mixed day for Karnataka

Mixed day for Karnataka

Karnataka endured a mixed outing  in the opening round of the 14th Sub-junior billiards and snooker national championships here on  Friday.

In the snooker event, Shams Azar, Puneeth Chawla and  A Altamash Wajid  advanced to the next round with contrasting wins over their respective opponents from Tamil Nadu.

Azar beat Ashanth  65-3, 55-27, Wajid humbled  M Raswanth 77-41, 49-9 and Puneeth edged  Sameerulla 88-42, 51-32.

Puneeth, however, suffered a defeat to Karmesh Patel of Gujarat  205-167 in the second round of billiards.

Tournament favourite Shrikrishna of Tamil Nadu progressed  with an easy  599-56 win over Irshad Ali of West Bengal.  

Results: Billiards: Round 2: Ranveer Duggal (Chan) bt Arjun Mahajan (Kar) 267-127; Jeet Vasani (JHK) bt Kunj Patel (Guj) 224-97; Digvijay Kadian (Har) bt Jonah Mark Anthony (TN) 254-134; Karmesh Patel (Guj) bt Puneeth Chawla (Kar) 205-167; Barun Kumar Naik (Odi) bt Dhruv Viradiya (Guj) 144-104; Rayaan Razmi (Mah) bt Mayank Karthik (Kar) 241-110; Sumehr Mago (Mah) bt Humza Morad (WB) 188-141; Aman Choudhary (JK) bt Mayur Garg (Guj) 171-98; Harshdeep Singh (MP) bt Ali Reza (WB) 140-95;  S Shrikrishna (TN) bt Irshad Ali (WB) 599-56; Mehul Saini (Har) bt RN Gurudev (TN) 197-145;  Ansh Chopra (J&K) bt Prithvi Mistry (Guj) 150-145; Krieshh Gurbaxani (Mah) bt V Vetrivel (TN) 283-114; K Vibhas (TS) bt Dhruv Patel (Guj) 175-132; Het Patel (Guj) bt Krishnam Betala (Del) 169-103.

Round 1: Irshad Ali (WB) bt Paarth Maheshwari (Kar) 136-53;  Prithvi Mistry (Guj) bt Alagappan (TN) 116-82; Harshdeep Singh (MP) bt Jeet Bhojani (Guj) 111-109;  Barun Kumar Naik bt Md Kareem (Kar) 137-54; Humza Morad (WB) bt Fardeen Ahmed (Kar) 179-102; Mayank Karthik (Kar) bt VS Surya (TN) 141-75; Dhruv Patel (Guj) bt Gautham Verma (Pun) 151-91; RN Gurudev (TN) bt Riyan Shah (Guj) 129-112; Mayur Garg (Guj) bt V Karmukilan (TN) 125-104;  Karmesh K Patel (Guj) bt Suraj Jai Krishna (TN) 250-48;  Arjun Mahajan (Kar) bt J.D.Aditya Sidharth (TN) 239-95;  Ranveer Duggal (Chan) bt Ronit Adani (Mah) 274-119; Puneeth Chawla (Kar) bt Kartik Verma (Pun) 163-155; Aman Choudhary (JK) bt Md Shahoon Yunus (Bhi) 156-124; Ali Reza (WB) bt M Raswanth (TN) 128-65;  K Vibhas bt T Srikanth (TN) 195-95;  Het Patel (Guj) bt Tathya Sachdeva (MP) 170-65.

Snooker:  Round 1: Shams Azar (Kar) bt Ashanth (TN) 2-0 (65-03, 55-27); Umar Islam (J&K) bt Naveen.S (TN) 2-0; Barun Kumar Naik (Odi) bt Jeet Bojani (Guj) 2-1; Deepu (Del) bt Sohail Ansari (UP) 2-1; Puneeth Chawla (Kar) bt Sameerulla (TN) 2-1 (88-42, 51-32); Bikram Veer Singh (Del) bt Sameer Kumar (JKD) 2-0; Aribhav (Pun) bt Hanulla (TN) 2-0; Satyam Shivhare (MP) bt Sridhar (TN) 2-0; Kunj Patel (Guj) bt RN Gurudev (TN) 2-0; Irshad Ali (WB) bt Yash Raman Jain (Kar) 2-1 (54-16, 53-57, 46-19); Udit Rai (MP) bt Vetrivel (TN) 2-1; Tathya Sachdeva (MP) bt PK Rishi Kumar (TN) 2-1;  Nakul Gandhi (Del) bt Pranav Ajit (MP) 2-1; Karmesh Patel (Guj) bt Nanda Kishore (TN) 2-0; Pranav Nath (TN) bt Jeevan Komarlaa (Kar) 2-0 (67-18, 62-01); A Altamash Wajid (Kar) bt M Raswanth (TN) 2-0 (77-41, 49-09);  Ali Reza Khan (WB) bt Sangam Bhandari (Kar) 2-0 (39-13, 46-27); Alagappan (TN) bt Harshdeep Singh (MP) 2-1.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry