Salsera tipped for main event

Racing Bangalore card


False rails, width about five metres, will be in place from 1600M to 1000M, and nine metres from 1000M to the winning post.
1. red divine plate (div ii) (terms) -- 1100m: 1.30 pm
1. Ticket To Ride (D Byramji)    56    C Alford    7
2. Smart Fresh (Faraz Arshad)    56    Appu    3
3. Administrator (Karan S)    56    M Ravi    4
4. Chronicle (Tharun T)    56    L Marshall    1
5. Showdance (Manohar)    54.5    N Harsha    8
6. Amiable Lady (S Narredu)    54.5    R Koch    5
7. Harini (Puttanna)    54.5    C Krishnan    6
8. Secret Girl (Sirajuddin)    54.5    Shahbuddin    2
               
Ticket To Ride 1; Smart Fresh 2; Chronicle 3.
2. melbourne plate (rated 0-25) -- 1200m: 2.00 pm
1. Fast Machine (Samar Singh)    62    Md Shoaib    2
2. Spread A Smile (N Gowda)    62    B Sreekanth    6
3. Neel Gagan (Samar Singh)    61.5    Madhu Babu    4
4. Giftofachievement (S Narredu)    61.5    NS Parmar    8
5. Zangi (Inayathulla)    60    Shoban Babu    5
6. Two To Tango (Inayathulla)    59    Santosh K    11
7. Gracian (Md Khan)    58.5    SS Baria    1
8. Retro Queen (Tharun T)    57.5    I Chisty    8
9. Stillato (Dominic)    54.5    Khurshad A    10
10. Mexikan Wave (Lokanath)    53.5    Shivakumar    9
11. Everything Nice (Lokanath)    51    Jagadeesh    3

Retro Queen 1; Gracian 2; Neel Gagan 3.
3. red divine plate (div i) (terms) -- 1100m: 2.30 pm          
1. Mojo (D Byramji)    56    C Alford    7
2. Oxford Vision (Ganapathy)    56    Vivek    2
3. Nectar Crown (S Narredu)    56    A Ramana    8
4. Spark Of Salerno (Prasanna K)    56    S John    5
5. Lush Lashes (A Mangalorkar)    54.5    C Rajendra    3
6. Star Gleam (Eshwer)    54.5    Suraj Narredu    1
7. Reaping Reward (Padmanabhan)    54.5    W Smith    6
8. Pearl Of Bangalore (Prithviraj)    54.5    Md Shafiq    4

Reaping Reward 1; Lush Lashes 2; Star Gleam 3.
4. diablo plate (div I) (rated 20-45) -- 1200m: 3.00 pm
1. Sheer Gold (Inayathulla)    62.5    Khurshad A    3
2. Man United (Puttanna)    62    Suraj Narredu    6
3. Pleasant Glory (Karan S)    62    M Ravi    5
4. Zaios (Lokanath)    61    B Sreekanth    4
5. Black Splendour (Samar Singh)    60.5    Shadab K    2
6. Scramjet (Dhariwal)    60    NS Parmar    1
7. Darktan (Lokanath)    50.5    Shivakumar    10
8. Trafalgar Square (A Caddy)    59    PS Chouhan    11
9. Satin Wood (Dominic)    58.5    Shoban Babu    9
10. Solitary Champ (S Narredu)    58    Rajesh Babu    8
11. Sparklingadventur (Prithviraj)    54    P Mani    7   

Man United 1; Sheer Gold 2; Scramjet 3.
5. fantabulous king plate (rated 40-65) -- 1600m: 3.30 pm
1. Spark Of Isis (Prasanna K)    62    R Rupesh    3
2. Mystic Star (Puttanna)    58.5    Harish    1
3. Excellent Ability (D Byramji)    58    B Mahesh    5
4. Sunny Gold (Dhariwal)    57.5    S Breux    10
5. One (A Mangalorkar)    57    S John    7
6. Leagues Apart (JS Pillay)    56    A Velu    2
7. Ready To Mingle (Ganapathy)    55.5    Md Shoaib    12
8. Caprioska (Padmanabhan)    55    W Smith    4
9. Freemason (I Ghatala)    54.5    M Mark    6
10. Live It Up (Prithviraj)    54    Md Shafiq    9
11. Prince Ville (Manohar)    52    Harsha N    8
12. Star Of Excellence (Puttanna)    51    C Krishnan    11

Caprioska 1; Excellent Ability 2; Leagues Apart 3.
6. civil service cup (rated 80 & above) -- 1400m: 4.00 pm
1. Einstein (Eshwer)    60    Appu    1
2. Dare Don (Vishal Yadav)    57    S Rajesh    12
3. Noble Guest (Puttanna)    57    C Krishnan    6
4. Spark Of Gold (Prasanna K)    56.5    S John    8
5. Welcome Back (D Byramji)    56.5    Harish    10
6. Flaming Lamborgini (S Narredu)    54.5    Neeraj Rawal    11
7. Talk Of The Devil (Sirajuddin)    54    PS Chouhan    4
8. Stone Of Destiny (Tharun T)    53    Gautam Raj    3
9. Salsera (S Attaollahi)    53    Suraj Narredu    9
10. Firezone (I Ghatala)    52.5    I Chisty    2
11. Star Wave (Ganapathy)    52    A Imran K    5
12. Callista (S Attaollahi)    50    NS Parmar    7   

Salsera 1; Firezone 2; Spark Of Gold 3.
7. sir charles todhunter memorial cup (rated 40-65) -- 1200m: 4.35 pm
1. Tina’s Triumph (Inayathulla)    61.5    SHoban Babu    6
2. Blushing Beam (Ganapathy)    61.5    B Prakash    5
3. Zycon (Deshmukh)    58.5    MF Alikhan    4
4. Scubarioo (L D’Silva)    57.5    Appu    9
5. Classic Charge (S Narredu)    56.5    M Narredu    7
6. Sunnyland (Tharun T)    56    Gautam Raj    10
7. Talisker (Puttanna)    55.5    Harish    11
8. Nox (Padmanabhan)    54.5    C Rajendra    3
9. Native Talent (N Darashah)    54    PS Chouhan    1
10. Super Sonic (Puttanna)    54    C Krishnan    2
11. Cayenne (Dhariwal)    53.5    Suraj Narredu    8

Cayenne 1; Blushing Beam 2; Scubarioo 3.
8. Diablo Plate (Div II) (rated 20-45) -- 1200m: 5.10 pm
1. Imperial Applause (Lokanath)    60    B Sreekanth    7
2. Baffled (Pradeep)    58    PS Chouhan    11
3. Master Strategist (A Caddy)    57.5    Gaurav Sapra    8
4. Testarosa (Eshwer)    57.5    Suraj Narredu    5
5. Nearco Master (Samar Singh)    565    Madhu Babu    4
6. Princely Gesture (Inayathulla)    55.5    Shoban Babu    9
7. Attaturk (Sharat K)    54.5    Chandrasekar    10
8. Kemrock (JS Pillay)    54.5    A Velu    3
9. Romance In The Air (Tharun T)    54    I Chisty    6
10. Great Chieftan (Puttanna)    53.5    C Krishnan    2
11. Gentleman’s Glory (Prithviraj)    53    Md Shafiq    1

Testarosa 1; Imperial Applause 2; Baffled 3.

Day’s best:  Salsera.
Double: Retro Queen and Caprioska.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8.  Treble: 3, 5, 7. Exacta pool: 5, 6, 7, 8.

Comments (+)