Jacqueline tipped to win feature

Racing: Bangalore card


Jacqueline, from the stables of Shroff and to be partnered by M Narredu, is tipped to win the 1600-metre Fillies Trial Stakes (Grade I), the feature event of the races here on Sunday.

There will be no false rails.

1. mahalakshmi plate (rated 0-25) -- 1400m: 1.30 pm
1. Bocconcino (I Ghatala)    62    I Chisty    5
2. Flashing Crown (S Narredu)    62    M Narredu    7
3. Royal Legend (A Caddy)    62    PS Chouhan    3
4. Yes I Can (Prithviraj)    62    Khurshad A    4
5. Little Premium (Lokanath)    60    Jagadeesh    8
6. Senna (Samar Singh)    57    Appu    1
7. Lady Of Light (Sharat K)    56    H Rathod    9
8. Western Palace (Tharun T)    55    Gautam Raj    2
9. Rudimentary (Manohar)    53    Md Shafiq    6
                
Flashing Crown 1; Lady Of Light 2; Bocconcino 3.

2. his majesty plate (terms) -- 1200m: 2.00 pm
1. Cash Is King (A Caddy)    56    Gaurav Sapra    6
2. Tecnocat (A Mangalorkar)    56    S John    8
3. Atahualpa (L D’Silva)    56    Md Ghous    5
4. Chinatown (D Byramji)    56    C Alford    2
5. Constance (Eshwer)    56    Neeraj Rawal    1
6. Portobello (I Ghatala)    56    I Chisty    3
7. Gold Crown (Ganapathy)    54.5    B Prakash    4
8. Celestial Way (Padmanabhan)    54.5    Suraj Narredu    7

Chinatown 1; Celestial Way 2; Portobello 3.

3. ich dien plate (rated 20-45) -- 1400m: 2.30 pm           
1. Miss Everywhere (Deshmukh)    62.5    I Chisty    2
2. Rashida (N Darashah)    61.5    PS Chouhan    11
3. Just Great (A Caddy)    59.5    Md Shafiq    1
4. Stormy River (A Caddy)    59    Gaurav Sapra    10
5. Seasons Greetings (Sharat K)    58    Chandrasekar    6
6. Kickingking (Lokanath)    54    Mallikarjun    5
7. Thumping Victory (Sirajuddin)    54    Shahbuddin    4
8. Amber Star (Samar Singh)    53    Madhu Babu    7
9. Supreme Arch (Lokanath)    53    Md Ghous    3
10. Isinbayeva (I Ghatala)    52.5    Jagadeesh    8
11. Southern Style (N Gowda)    52    Khurshad A    9

Miss Everywhere 1; Rashida 2; Seasons Greetings 3.

4. justice p medapa memorial cup (rated 40-65) -- 1400m: 3.00 pm
1. Little Splendour (Samar Singh)    60    T Rahul    8
2. Crackerjack (Hidayat K)    57    Guruprasad    6
3. Gris Rapide (N Darashah)    55.5    G Vijay    4
4. Kripa (Puttanna)    55    Harish    5
5. Coorg Honey (Tharun T)    54.5    C Rajendra    7
6. Rugged Beauty (Dominic)    54.5    I Chisty    1
7. Sans Pareil (S Attaollahi)    54    Suraj Narredu    3
8. Senora Encima (S Attaollahi)    53    R Marshall    9
9. Immortal (Puttanna)    51.5    Krishnan    2
    
Sans Pareil 1; Kripa 2; Senora Encima 3.

5. sans craints stud plate (rated 60-85) -- 1200m: 3.30 pm
1. In The Zone (A Mangalorkar)    61    C Rajendra    1
2. Asiaticus (S Attaollahi)    60.6    R Marshall    3
3. The Contender (Byramji)    60.5    Mallikarjun    10
4. Afea (D Byramji)    58.5    B Mahesh    7
5. Own Voice (Ganapathy)    58    A Imran K    5
6. Just In Time (Dhariwal)    56.5    Suraj Narredu    8
-. Luckynumberslevin (A Caddy)    55    --    -
8. On A Roll (Babu Rao)    54.5    Shivakumar    6
9. Edmondo (Eshwer)    53.5    C Alford    4
10. Spiritofexcellence (Puttanna)    53.5    Harish    2
11. Ciboney (S Attaollahi)    53    NS Parmar    9

Just In Time 1; In The Zone 2; Edmondo 3.

6. fillies trial stakes (grade i) (terms) -- 1600m: 4.00 pm
1. Flower Alley (Babu Rao)    56    Gnaneshwar    7
2. Gloriosa (D Byramji)    56    C Alford    9
3. Captivating (Dhariwal)    56    Suraj Narredu    12
4. Cruising (Dhariwal)    56    C Rajendra    6
5. Mystic Quest (Ganapathy)    56    A Imran K    2
6. Special Charm (Ganapathy)    56    Vivek    4
7. Tanzanite (I Ghatala)    56    I Chisty    8
8. The Pearl (Karthik G)    56    B Prakash    13
9. Systematic (Mahesh)    56    Harish    11
10. Hatsuhaana (N Darashah)    56    S Breux    1
11. Astral Flash (Shroff)    56    Neeraj Rawal    10
12. Jacqueline (Shroff)    56    M Narredu    14
13. Gypsy Magic (Padmanabhan)    56    W Smith    3
14. Aphrodisiac (S Abbas)    56    PS Chouhan    5    

Jacqueline 1; Gypsy Magic 2; Captivating 3.

7. Elusive pimpernel Trophy (terms) -- 1400m: 4.35 pm
1. Man Down Under (Dhariwal)    56    C Rajendra    5
2. Only A Vision (Eshwer)    56    Appu    1
3. Step In Style (Ganapathy)    56    B Prakash    11
4. Bonzini (Lokanath)    56    Jagadeesh    3
5. Zambezi Sun (S Singh)    56    R Marshall    10
6. Brunetta (I Ghatala)    54.5    I Chisty    8
7. Noble Breeze (Karan S)    54.5    M Ravi    9
8. Leave It To Me (Padmanabhan)    54.5    W Smith    7
9. Alaric (Pradeep)    54.5    PS Chouhan    2
10. Amazing Queen (S Attaollahi)    54.5    Suraj Narredu    4
11. Noble Sacrifice (Samar Singh)    54.5    Shadab K    6

Brunetta 1; Step In Style 2; Amazing Queen 3.

8. galilee plate (rated 20-45) -- 1100m: 5.10 pm
1. Above The Line (L D’Silva)    62.5    B Mukesh    1
2. Dream Park (N Darashah)    62.5    G Vijay    8
3. Idar Princess (Samar Singh)    60    Himanshu    3
4. Royal Hero (Inayathulla)    59.5    Shoban Babu    7
5. Jia Yoh Jia Yoh (Deshmukh)    59.5    I Chisty    10
6. Desire To Dazzle (Manohar)    57    N Harsha    6
7. Monarchial (Lokanath)    57    Shivakumar    5
8. Sanfrancisco Girl (Tharun T)    55.5    Gautam Raj    4
9. Northern Splendour (Karan S)    54    M Ravi    2
10. Gara Fluid (Md Khan)    53.5    Appu    11
11. Simply Phenomenal (S Narredu)    53    Suraj Narredu    9

Idar Princess 1; Dream Park 2; Gara Fluid 3.

Day’s best:  Chinatown.
Double: Sans Pareil and Brunetta.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8.  Treble: 3, 5, 7. Exacta pool: 5, 6, 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry