Captivating tipped for feature

Racing: Bangalore card

Captivating, trained by Dhariwal and to be ridden by JG Sampson is fancied to lift the JB Mallaradhya Memorial Cup over 1400 metres, the plum event Saturday’s races.
False rails, width about 3M, will be in place from 1600M to 1000M and 5.5M from 1000M to the winning post.
1. azhar plate (Div II) (rated 20-45) -- 1100m: 2.00 pm
1. Sky Rider (A Mangalorkar)    60    I Chisty    2
2. Nectar Crown (S Narredu)    59.5    G Adarsh    5
3. Enduring Speed (Dominic)    58    PS Chouhan    4
4. Spark Of Harmony (Prasanna K)    57.5    S John    1
5. Absence (Britto)    56    Raja Rao    7
6. Spring Beauty (Prithviraj)    55.5    Khurshad A    3
7. Angel Queen (Sharat K)    54.5    Mallikarjun    8
8. Princess Coup (Babu Rao)    54.5    Shiva Kumar    6
         
Sky Rider 1; Enduring Speed 2; Spark Of Harmony 3.
2. chantille plate (rated 0-25) -- 1200m: 2.30 pm
1. Allegro (Sharat K)    62.5    S John    2
2. Black Super Star (Warren S)    62    Harish    4
3. Inspirator (Inayathulla)    62    Khurshad A    6
4. Legend Reborn (Amit Caddy)    62    S Selvaraj    11
5. Yes I Can (JS Pillay)    61.5    Gautam Raj    7
6. Intizara (Nityanand)    60.5    I Chisty    3
7. Youre Magnifique (Pradeep)    59.5    MF Alikhan    9
8. Jewel Lady (Warren S)    59.5    Zulquar Nain    5
9. Cute Angel (Sharat K)    59    Rajesh Babu    8
10. Karnataka Princess (Md Khan)    58.5    Shadab K    1
11. Corbett Queen (Sharat K)    56    Mallikarjun    10         
Black Super Star 1; Allegro 2; Inspirator 3.
3. azhar plate (div i) (rated 20-45) -- 1100m: 3.00 pm              
1. Shot Of Gold (Warren S)    60.5    PS Chouhan    3
2. Spark Of Napoleon (Prasanna K)    60    S John    2
3. Bugatti (Dhariwal)    60    Suraj Narredu    7
4. Precept (Md Khan)    60    Rajesh Babu    5
5. Stud Muffin (Lokanath)    57.5    G Adarsh    8
6. Chantilly Jewel (Amit Caddy)    57.5    L Stephane    6
7. Approach (Prithviraj)    56.5    Khurshad A    4
8. Sweet Performer (Sharat K)    56    Mallikarjun    1
   
Bugatti 1; Chantilly Jewel 2; Shot Of Gold 3.
4. nawab sultan ali khan memorial plate (Div I) (rated 40-65) -- 1600m: 3.30 pm
1. The Last Samurai (D Byramji)    62.5    I Chisty    1
2. Royal Player (Amit Caddy)    62    L Stephane    8
3. Luminous Gold (S Narredu)    61    Gaurav Sapra    2
4. Lush Lashes (A Mangalorkar)    61    S John    4
5. Star Presence (S Narredu)    59.5    G Adarsh    5
6. Luckynumberslevin (Amit Caddy)    59    Shahbuddin    3
7. First Of A Legend (Ganapathy)    57.5    D Patel    6
8. Glitterato (I Ghatala)    57.5    B Paswan    7
         
Lush Lashes 1; Royal Player 2; The Last Samurai 3.
5. jb mallaradhya memorial cup (rated 80 & above) -- 1400m: 4.00 pm
1. Firezone (I Ghatala)    67    K Chethana    11
2. Atlantus (Sharat K)    65    G Adarsh    8
3. Advantage Logan (I Ghatala)    64.5    Khurshad A    6
4. Tomsk (A Mangalorkar)    62     S John    10
5. Royal Ambassador (Amit Caddy)    60.5    L Stephane    5
6. Highland Crown (CD Katrak)    59    I Chisty    12
7. Captivating (Dhariwal)    59    JG Sampson    9
8. Lowndes Square (Byramji)    54    B Sreekanth    4
9. Star Wave (Ganapathy)    54    A Imran K    1
10. Flaming Lamborgini (S Narredu)    53.5    Suraj Narredu    3
11. Enduring Star (Faraz Arshad)    52    PS Chouhan    7
12. Noble Guest (Md A Abbas)    52     Vinod Shinde    2     
         
Captivating 1; Royal Ambassador 2; Star Wave 3.
6. manitou trophy (terms) -- 1200m: 4.30 pm
1. Sachimore (Dhariwal)    56    Vinod Shinde    2
2. Kings Admiral (Ganapathy)    56    A Imran K    7
3. Sun Dawn (Inayathulla)    56    J Pradeep    3
4. Brigade’s Paradise (Mahesh)    56    N Imam    1
5. Gold Tern (Prithviraj)    56    PS Chouhan    6
6. Vayomi (Puttanna)    56    Harish    9
7. Royal Surprise (Amit Caddy)    54.5    L Stephane    4
8. Fiorucci (I Ghatala)    54.5    S Selvaraj    8
9. Time Out (Padmanabhan)    54.5    S Chinoy    5
10. Gazellier (S Attaollahi)    54.5    S John    11
11. Better Than Best (Sirajuddin)    54.5    S Babu    10     
              
Royal Surprise 1; Kings Admiral 2; Vayomi 3.
7. dn hosali memorial cup (rated 40-65) -- 1400m: 5.00 pm
1. Smart Ways (Ganapathy)    60    A Imran K    7
2. Desert Realm (Karan S)    59.5    Md Shoaib    4
3. Sunspirit (I Ghatala)    58.5    Suraj Narredu    5
4. Dance N Celebrate ((Amit Caddy)    58.5    L Stephane    1
5. Simply Phenomenal (S Narredu)    58    R Koch    6
6. Agent Archie (Vijay S)    57.5    C Alford    9
7. Spicy Star (Neil Darashah)    57    Khurshad A    2
8. Hidalgo (Sharat K)    56.5    S John    8
9. Buck Passer Junior (Warren S)    56    P Mani    3   
       
Smart Ways 1; Sunspirit 2; Agent Archie 3.
8. nawab sultan ali khan memorial plate (Div Ii) (rated 40-65) -- 1600m: 5.30 pm
1. Duke Of Edinburgh (S Narredu)    60    Suraj Narredu    3
2. Kripa (Puttanna)    58    Harish    4
3. Saddle Queen (Dhariwal)    57.5    R Marshall    9
4. Super Spear (Lokanath)    57    M Mark    1
5. Yamaguchi (Amit Caddy)    55    Shahbuddin    6
6. Haggler (Britto)    54.5    Gaurav Sapra    5
7. Ruby Legend (Ganapathy)    54.5    Md Shoaib    2
8. Southern King (Sharat K)    53.5    S Selvaraj    7
9. A Run To Remember (Warren S)    53.5    Gautam Raj    8

Duke Of Edinburgh 1; Southern King 2; Kripa 3.

Day’s Best: Royal Surprise.
Double: Bugatti and Duke Of Edinburgh.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. Treble: 3, 5, 7. Exacta pool: 5. 6, 7, 8.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)