Tejaswini clinches gold in style

Tejaswini clinches gold in style

In the men’s over-87 kg category, Lohith Kumar K clinched the second gold for Karnataka by scoring a commanding 12-6 win over Rajendra Singh Negi of Services.

In the men’s under-58 category in the senior section, A Pradeep Singh of Services had to face little challenge from his rivals Vanlalruta, also of Services and Dharma Raja N (SAI South) and S Farahtulla (SAI, South), who settled for second and third positions respectively.

Results: Men: Senior, under-54 kg: Mahaboob Basha S (SAI, South) bt N Ibothe Singh (Ser) 9-8; Dinesh Babu M (TN), Tufan Kumar Poddar (Kar) 3.
Under-58 kg: A Pradeep Singh (Ser) 1; Vanlalruata (Ser) 2; Dharma Raja N (SAI, South), S Farahtulla (SAI, South) 3.
Under-63 kg: Anit Arjun (Ser) 1; Yogesh Chandra Tewari (Ser) 2; Janey Dharma B (TN), Rajil P (SAI-LNCPE) 3.   
Under-68 kg: M Oken Meitei (Ser) bt NM Balakrishnan (Kar) 11-6; Nagesh D Bandodkar (Kar), Saravanalingam P (TN) 3.    
Under-74 kg: Sandeep Kumar (Ser) 1; Fairoz Khan (Ser) 2; Vipan Singh (SAI-LNCPE), Shaik Shavali Acharry K (AP) 3.
Under-87 kg: Ibrahim Khan (Ser) 1; Nokzen Ketba (Ser) 2; Prasanth TM (TN), Veera Basavaiah G (AP) 3.
Over-87 kg: Lohith Kumar K (Kar) bt Rajendra Singh Negi (Ser) 12-6; Youva Rajan J (TN), Nirmal Singh (Ser) 3.   
Junior, under-55 kg: Suresh Kumar S (TN) bt Raghavendra I Pujari (Kar) 14-13; Karthik D (AP), Premnath U (TN) 3.
Over-78 kg: R Praveen (TN) bt Shanmugam V 3-2; Bala Raja Reddy T (AP), Pranav A (Ker) 3.
Women: Senior, under-46 kg: Remya R (Ker) bt Reshma V (SAI, LNCPE) 15-14; Anitha R (Kar), Varalakshmi K (AP) 3.
Under-49 kg: Amrutha Mohan (SAI, LNPCE) 1; Milan Devi K (SAI, LNPCE) 2; Heena S Hawaldar (Kar), Athira AV (SAI, South) 3.
Under-53 kg: Tejaswini B (Kar) bt Huiyam Dolly Devi (SAI, LNCPE) 7-3; Athira A (Ker), Sreeshma TA (SAI, LNCPE) 3.
Under-57 kg: O Wangleima Chanu (SAI, LNCPE) bt Lalita T Lamani (Kar) 9-5; L Rita Devi (CRPF), Nivedithaa P (TN) 3.    
Under-62 kg: N Anuradha Devi (CRPF) bt O Tombisana Devi (CRPF) 8-5; Dhanalakshmi B (TN), Jesina G (TN) 3.
Under-67 kg: Meethu PV (Ker) bt Thasni T (SAI, South) 9-7;  Laiby KS (SAI, LNCPE), Rupavani S (AP) 3.
Under-73 kg: B Varsha (Kar) 1, Unaisa P (Ker) 2; Anjana PR (Ker), Meenatchi Sivashankar S (TN) 3.    
Over-73 kg: Sravya D (AP) bt Reena Malik (CRPF) 13-10; Bhuvaneshwari L (TN), S Aruna Devi (CRPF) 3.     
Under-80 kg: Silas P (Ser) 1; Sanjeeva Kumar S (Kar) 2; Muhammed A (Ker), Kannan R (TN) 3.
Junior, under-42 kg: Lalitha Devi T (SAI, South) bt Manju Prabha E (Ker) 14-12; Heena Kouser (Kar), Ramya V (Kar) 3.
Under-59 kg: O Wangoleima Chanu (SAI, LNPCE) bt Thasni Nazar (Ker) 4-1; Kannamma S (TN), Sowmya R (TN) 3.
Over-68 kg: Divyashree BS (Kar) bt Nilima R Rao (Kar) 7-4; Divya Priya G (TN), Vandhana Shaji (Ker) 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)