National award for 13 teachers

Primary school

G Venkatesh, Assistant Teacher, Govt Kannada Lower Primary School, Koteri, Kolar dist; K S Madhusoodan, Assistant Teacher, Govt Kannada Lower Primary School, Tumkur dist; B Shailaja, Assistant Teacher, Govt Lower Primary School, Nelamangala taluk, Bangalore Rural dist; K A Mayamma, Assistant Teacher, Govt High Primary School, Virajpet taluk, Kodagu dist; H Somashekhara Shetty, Head Master, Sharada Raghunath Prabhu Govt Primary School, Kundapura taluk, Udupi dist; Nagesh Masti Nayak, Head Master, Govt Higher Primary School, Kumta taluk, Uttara Kannada dist; A R Kanoja, Head Master, Govt Higher Primary School, Bailhongal taluk, Belgaum dist; S B Munnoli, Assistant Teacher, Bharatesh Vidyalaya, Hukkeri taluk, Chikodi educational dist; C M Gangadharaiah, Head Master, Heerada Sugamma Higher Primary School, Bellary dist.  

High school

K Shamanna, Head Master, Govt High School, JP Nagar, Bangalore; D Rajanna, Assistant Teacher, Sri Jagadguru Abhinaya Vidyateertha High School, Sringeri, Chikmagalur; Sangappa Golappa Yemmi, Assistant Teacher, V M High School, Hungund, Bagalkot dist; S R Dongre, Assistant Teacher, C K High School, Chikodi educational dist.

State award

The State Government will facilitate 20 primary school teachers and 10 high school teachers for their good services at the NEA Diamond Jubilee Indoor Stadium, Manandavadi Road, Mysore:

Primary school

Shahid Parveen, Assistant Teacher, Govt Model Primary School, Adugodi, Bangalore; N Vijayakumari, Assistant Teacher, Nammuru Lower Primary School, Magadi Taluk, Ramnagar dist; Hanumanthappa BM, Graded Head Master, Govt Model Higher Primary School, Malur taluk, Kolar dist; Manjula Devi, Head Master, Govt Higher Primary School, Kunigal taluk, Tumkur dist; Arjun Parasappa H, Head Master, Govt Higher Primary School, Harapanahalli taluk, Davangere dist; Gopal Nayak, Graded Head Master, Govt Model

Primary School, Shimoga dist;

B Narayan, Head Master, Govt Higher Primary School, Hunsur taluk, Mysore dist; H V Ramashetty, Head Master, Govt Higher Primary School, Mandya dist; Gurushanthappa C K, Assistant Teacher, Govt Higher Primary School, NR Pura taluk, Chikmagalur dist; Chandrashekhar Shetty K N, Head Master, Govt Higher Primary School, Kundapur taluk, Udupi dist; M M Leelavathi, Assistant Teacher, Govt Model Primary School, Virajpet taluk, Kodagu dist; Eshwarappa Bhemappa Hoogar, Head Master, Govt Kannada Higher Primary School, Hangal taluk, Haveri dist; Bhemappa Basappa Mudiyappanavar, Head Master, Govt Higher Primary School, Nargund taluk, Gadag dist; Mallappa Hanumappa Saigol, Assistant Teacher, Govt Model Central Primary School, Navalgund taluk, Dharwad dist; Shankarappa Ningappa Ammanagi, Assistant Teacher, Govt Higher Primary School, Savadatti, Belgaum dist; Yamanoor Sab Faqeer Sab Sharief, Head Master, Govt Higher Primary School, Badami taluk, Bagalkot dist; Naganna T Taskentkar, Head Master, Govt Model Primary School, Shahpur taluk, Yadgir dist; Premilabai V Diggavi, Head Master, Govt Lower Primary School, Gulbarga dist; Kallappa Hanumappa Kudrimani, Head Master, Govt Higher Primary School, Gangavati taluk, Koppal dist; Soppimathada Koodlaiah, Head Master, Govt Higher Primary School, Hadagali taluk, Kolar dist

High school teachers

V Venkateshappa, Physical Education Teacher, Govt High School, Chintamani taluk, Kolar dist; Shivaram G Nayak, Head Master, Malenad High School, Sorab taluk, Shimoga dist; B Sujay Kumar, Head Master, C R Boys' Town High School, Chamarajnagar dist; Dayanand Rai K, Physical Education Teacher, Navodaya High School, Puttur taluk, Dakshin Kannada dist; DB Mohan Kumar, Assistant Teacher, Govt High School, Arsikere taluk, Hassan dist; Gangadhar Channabasappa Kotagi, Assistant Teacher, Sri Kalmeshwar Composite PU College, Bailhongal taluk, Belgaum dist; Parappa Gurupadappa Siddapur, Art Teacher, Sri Mallikarjun High School, Basavana Bagewadi taluk, Bijapur dist; Dr Shripad Bhat, Assistant Teacher, Govt Urdu High School, Sirsi educational dist; Lingappa B Pujar, Art Teacher, Govt Boys' PU College, Manvi, Raichur dist; Maharudrappa Anadur, Assistant Teacher, MES Gouribidanur Agrawal Kanya Govt PU College, Humnabad taluk, Bidar dist.

Science teacher award

The following teachers have been selected for the "Rajiv Gandhi Memorial Best Science Teacher Award" and "Special Award in Science" for 2010-11:   

Rajiv Gandhi Memorial Best Science Teacher Award: (High School) Purandar Narayan Bhat K, Assistant Teacher, Vidyabodhani High School, Sulya taluk, Dakshin Kannada dist; (Primary School) Kirshnamma, Assistant Teacher, Govt Higher Primary School, Channapatna taluk, Ramnagar dist

Special Award in Science: (High School) Palakshaiah F Hiremath, Assistant Teacher, K G Mudagalla High School, Shirahatti taluk, Gadag dist; Kalal Devi Prasad, Assistant Teacher, Govt High School, Bidar dist; (Primary School) A P Mohsin, Head Master, Govt Urdu Higher Primary School, Haveri dist.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)