Svelte Lady for feature

Pune race card

Svelte Lady, trained by B Chenoy and to be ridden by P Kamlesh, is fancied to win the 1400-metre Akshar Group Trophy, the feature event of the races to be held here on Saturday.

1. Icarus Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1600M, 2.00 pm: 1. Musical Rhythm 59.5 CS Jodha 4; 2. Tapitsfly 59.5 PS Chouhan 1; 3. Drama Queen 59 P Trevor 5; 4. Moon Gazer 58.5 AM Tograllu 3; 5. Golden Orra 50 Towfeeq R Shaikh 2.
Drama Queen 1; Tapitsfly 2.
2. Adam’s Treasure Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 2.30 pm: 1. Medtias Pride 59 Belose 1; 2. Secret Talk 55 DS Rathore 7; 3. Chief Warrior 54 P Trevor 4; 4. The Rebel 53 A Sandesh 5; 5. Hisham 52 Chandrakant 8; 6. Ashwa Prahar 51.5 I Chisty 6; 7. Brave Gun 49 PS Chouhan 2; 8. Nuncio 49 V Jodha 3.
Ashwa Prahar 1; Brave Gun 2.
3. Great Secret Plat6e (terms) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Indian Chief 56 F Irani 2; 2. Running Sun 56 M Narredu 1; 3. Katrina 54.5 CS Jodha 3; 4. Money Flash 54.5 Z Sayyed 6; 5. Money Strike 54.5 A Sayyed 5; 6. Nautrelle 54.5 S Kamble 4; 7. This Is It 54.5 D Naik 7.
Running Sun 1; Katrina 2.
4. Alexandress Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Sea Diamond 59 SP Ranjane 8; 2. Blue Daffodils 58.5 I Pardeshi 12; 3. Calypso Queen 58.5 CS Jodha 2; 4. Game Of Power 58 Kavraj S 11l 5. Paper King 58 Towfeeq R Shaikh 9; 6. Red Tabasco 58 AM Tograllu 3; 7. Evangilist 57.5 F Irani 4; 8. Kimaya 56.5 Chandrakant 5; 9. Banana Boy 56 J Pradeep 7; 10. Mcqueen 56 T Atul 10; 11. Winchester 54.5 PS Chouhan 1; 12. Fascination 54 R Shelar 6.
Red Tabasco 1; Calypso Queen 2.
5. Fortune Hunter Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1400M, 4.00 pm: 1. Misschevious Trot 61 P Trevor 5; 2. Agha 59.5 Belose 4; 3. Saltoro 59 I Chisty 1; 4. Pillatus 57 P Kamlesh 2; 5. Go Guzzi Go 54 Dashrath S 9; 6. Amberogio 52.5 Kavraj S 7; 7. Alexus 51 Merchant 3; 8. Got To Go 51 Neeraj Rawal 6; 9. Prince Lochinva 50 S Zervan 8.
Misschevious Trot 1; Pillatus 2.
6. Akshar Group Trophy (terms) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Ashwa Parvez 56 PS Chouhan 8; 2. Blue Flash 56 J Chinoy 16; 3. Camacho 56 S Zervan 12; 4. Hurricane Bird 56 S Sunil 15; 5. Ocean Treasure 56 I Pardeshi 6; 6. Rob N Rob 56 A Sandesh 10; 7. Sing Money Sing 56 CS Jodha 5; 8. Star Vision 56 Pereira 4; 9. Aliyana 54.5 SP Ranjane 9; 10. Carousel 54.5 NS Parmar 11; 11. Halo Of Fame 54.5 D Akkshay 3; 12. Michele Marieci 54.5 T Mahesh 14; 13. Naughty Lass 54.5 Belose 2; 14. Sexy Eyes 54.5 I Chisty 1; 15. Svelte Lady 54.5 P Kamlesh 7; 16. Tranquility 54.5 B Prakash 13.
Svelte Lady 1; Tranquility 2.
7. Yogender Singh Trophy (Cl IV, rated 20-46) -- 1800M, 5.00 pm: 1. Western Challenge 61.5 P Trevor 9; 2. Berlusconi 60 B Prakash 2; 3. Satsuma Star 59 I Chisty 1; 4. Ariane 57.5 J Pradeep 3; 5. Sol 57 CS Jodha 10; 6. Green Signal 55.5 DS Rathore 1; 7. Golden Knight 54.5 Kavraj S 11; 8. Krug 54.5 D Naik 4; 9. Sacred Relic 54 Dashrath S 12; 10. Kalinga Star 53.5 S Sunil 13; 11. Culcrieff 53 P Kamlesh 6; 12. Crystal 52.5 Merchant 14; 13. Tryst With Destiny 51.5 Neeraj Rawal 8; 14. Up North 51 V Jodha 5.
Berlusconi 1; Culcrieff 2.
8. Alexandress Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 5.30 pm: 1. Blessings 62 S Sunil 12; 2. River Gem 60 DK Ashish 2; 3. Star Of Roses 60 Biramne 10; 4. Walking Tall 59.5 Towfeeq R Shaikh 3; 5. Corwned Princess 58.5 H Rathod 6; 6. Caramel 57 SP Ranjane 9; 7. Dream Talk 57 Dashrath S 1; 8. Star Craft 54.5 N Jodha 7; 9. Ardent Lover 54 SS Baria 4; 10. Foxtrot 54 D Naik 11; 11. Albuurz 51 T Atul 8; 12. Gerrad 49.5 R Shelar 5.
Dream Talk 1; River Gem 2.
Day’s best: Dream Talk
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 2, 3, 4. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 4, 6, 8.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)