Lovely Kiss fancied for Mysore 1000 Guineas

Lovely Kiss fancied for Mysore 1000 Guineas

Mysore race card

Lovely Kiss, trained by Samar Singh and ridden by Suraj Narredu, looks best for the Karnataka Racehorse Owners’ Association Mysore 1000 Guineas 2011, the main event of Wednesday’s races.

There will be no false rails.
1. PenAmbur plate (Div II) (rated 25 & below) 1200M: 1.00 pm
1. Son Of The Sun (Lokanath)    61    R Vaibhav     6
2. Neel Again (Samar Singh)    56.5    Santosh K    8
3. Cute Angel (Sharat K)    56.5    Md Ghous    11
4. Smart Edition (Faraz Arshad)    56    B Sreekanth    3
5. Aetius (Mahesh)    55.5    Appu    7
6. Attaturk (Sharat K)    55.5    H Rathod    5
7. Gracian (Vishal Yadav)    55.5    Gaurav Sapra    1
8. Trafalgar Square (CVGK Kishore)    55    Madhu Babu    10
9. Amazing Colour (Warren S)    54    P Mani    9
10. Atomic Queen (Inayathulla)    53    J Pradeep    12
11. Blue Gum (Feroz M Khan)    51    Gautam Raj    4
12. Raging River (Bipin VS)    50.5    Vijay Kumar    2      
        
Smart Edition 1; Atomic Queen 2; Son Of The Sun 3.
2. Penambur plate (Div I) (rated 25 & below) 1200M: 1.30 pm
1. Jeyem (Puttanna)    61.5    AR Pradeep    1
2. Bolzano (Lokanath)    61    R Vaibhav    11
3. Catapult (Monnappa)    61    B Sreekanth    2
4. Absence (Britto)    60.5    R Bharath    4
5. Snow Peaks (Sharat K)    60.5    H Rathod    6
6. Passage Of Time (Rakesh)    59.5    Afsar    10
7. Killer Foot (Feroz M Khan)    58.5    Rajesh Babu    12
8. Give Me The Money (CVGK Kishore)    58.5    Rajesh Kumar    9
9. Sanfrancisco Girl (Warren S)    58.5    Gautam Raj    7
10. Lampon (Amit Caddy)    58    Shiva Kumar    3
11. Artisan (Ranjeet)    58    Mallikarjun    5
12. Manthara (Babu Rao)    57.5    S Ramesh    8
           
Bolzano 1; Jeyem 2; Manthara 1;  3.
3. Shimsha plate (rated 25 & below) 1400M: 2.00 pm      
1. Golden Nymph (M Bobby)    62.5    Janardhan P    9
2. Miss Mexico (Dinesh Pujar)    62    J Paswan    6
3. Star And Stripes (Darashah)    61.5    Santhosh K    8
4. Kukanof (CVGK Kishore)    60.5    Rajesh Kumar    10
5. Looking To Luck (Sharavanan)    60    Vaideeshwaran    7
6. Amazing Flora (Bipin VS)    57.5    R Vaibhav    3
7. Someone Somewhere (Vishal Yadav)    57.5    Gaurav Sapra    2
8. Prince Of Argyle (Feroz M Khan)    55.5    Shanth K    1
9. Leather Queen (Monnappa)    55.5    B Sreekanth    11
10. Supreme Strength (Rakesh)    52.5    Jagadeesh    12
11. Land Of Smiles (Santosh R)    51.5    Nausad Alam    5
12. Gentle Legend (Feroz M Khan)    50.5    Gautam Raj    4    
    
Leather Queen 1; Golden Nymph 2; Supreme Strength 3.
4. AC Somanna memorial cup (div Ii) (rated 20-45) 1400M: 2.30 pm
1. Pedigree Nick (Nityanand)    60    S John    7
2. Crackerjack (CVGK Kishore)    58.5    Sikandar Ali    1
3. Ceasaria (Sharat K)    58.5    JWDL    9
4. Sugar Daddy (S Attaollahi)    58    JWDL    10
5. Sutton Prince (Manohar)    58    JWDL    6
6. Approach (Ranjeet)    57    JWDL    4
7. Sweet Angel (Mahesh)    56.5    N Imam    12
8. Magic Wave (Hidayat K)    56    Shiva Kumar    11
9. Star Rising (Sharavanan)    55.5    M Suresh    3
10. Sun Rich (Inayathulla)    55    Ashok Kumar    2
11. Hurricane Ace (Monnappa)    55    S Mubarak    8
12. Arc Angel (Lokanath)    54.5    Md Akbar    5

Sutton Prince 1; Sugar Daddy 2; Pedigree Nick 3.
5. Urs Kar Cup (rated 20-45) 1600M: 3.00 pm
1. Kohinoor Ruby (Monnappa)    61    Noorulla    11
2. Luckynumberslevin (CVGK Kishore)    60    Madhu Babu    10
3. Wild Temper (Rakesh)    58    Santosh K    12
4. The First Bullet (Sharat K)    58    H Rathod    2
5. Royal Prodigy (Amit Caddy)    57.5    Shiva Kumar    8
6. Fist Of Rage (Babu Rao)    57    S Ramesh    7
7. Beautiful Life (Lokanath)    55    B Sreekanth    9
8. Spark Of Knight (JS Pillay)    55    Kiran Rai    1
9. Awesome Fighter (Sharavanan)    54.5    P Mani    5
10. Fire Star (Puttanna)    53.5    Ashok Kumar    4
11. Amiera (Bipin VS)    52.5    S Sunil    3
12. Shot Of Gold (Manohar)    52    Raja Rao    6

Beautiful Life 1; Fire Star 2; Fist Of Rage 3.
6. AC Somanna Memorial Cup (div i) (rated 20-45) 1400M: 3.30pm
1. Count Royal (JS Pillay)    62.5    Santosh K    9
2. Attractor (Sharat K)    61    Md Ghous    3
3. Simply Dangerous (V Appachu)    61    S Ramesh    10
4. Starista (A Mangalorkar)    60.5    S John    7
5. Aahana (Darashah)    60.5    S Mubarak    12
6. Youre Stunning (Pradeep)    59    N Imam    5
7. Mablshwar Memories (P’nabhan)    55.5    L Stephane    6
8. Saganaki (D Byramji)    57    Vinod Shinde    2
9. Lake Of Fortune (Rakesh)    56.5    Afsar    1
10. Brilliance (Ganapathy)    56    Gallagher    11
11. Bounty Hunter (Amit Caddy)    55.5    N Harsha    4
12. Sudden Magic (Puttanna)    55    B Sreekanth    8    
               
Saganaki 1; Mablshwar Memories 2; Sudden Magic 3.
7. Karnataka racehorse owners’ association mysore 1000 guineas 2011 (Grade iII) (terms) 1600M: 4.00 pm
1. Effectual (A Mangalorkar)    56    R Marshall    1
2. Silken Touch (S Attaollahi)    56    L Stephane     4
3. At The Helm (D Byramji)    56    Srinath    5
4. Hockenheim (D Byramji)    56    PS Chouhan    6
5. Current Ray (Dhariwal)    56    Vinod Shinde    7
6. Dream Of Gold (Eshwer)    56    S John    2
7. Southern Bay (Ganapathy)    56    Gallagher    10
8. In The Spotlight (Padmanabhan)    56    Appu    9
9. Khwaish (Rakesh)    56    B Sreekanth    3
10. Lovely Kiss (Samar Singh)    56    Suraj Narredu    8

Lovely Kiss 1; Southern Bay 2; In The Spotlight 3.
8. YR Puttannaiah memorial cup (rated 60 & above) 1200M: 4.30 pm
1. Lotus Pond (Monnappa)    62.5    Nausad Alam    2
2. Missoni (Byramji)    61.5    L Stephane    10
3. Citrali (Puttanna)    61    AR Pradeep    1
4. Bucethalis (Dinesh Pujar)    60.5    J Paswan    5
5. Miss Ruby (Surender)    59.5    Krishnan    7
6. The Spartan (Sharat K)    59    Ramesh Kumar    9
7. Billo Rani (Eshwer)    56    Srinath    6
8. Baton Rouge (JS Pillay)    55    Guruprasad    11
9. Set Me Free (CVGK Kishore)    53.5    B Sreekanth    12
10. Lake Emerald (Rakesh)    53    S Mubarak    4
11. Romance In The Air (Warren S)    53    Gautam Raj    3
12. Midtown Magic (Dhariwal)    52    S Zervan    8    
    
Midtown Magic 1; Missoni 2; Citrali 3.
9. Mrs Ammani Ramachandran memorial Cup (rated 40-65) 1600M: 5.00 pm
1. Scimitar (Md A Abbas)    62.5    L Stephane    9
2. Lester (Puttanna)    62.5    AR Pradeep    12
3. Yanamaria (CVGK Kishore)    59.5    S John    8
4. Ladzone (Warren S)    58.5    P Mani    10
5. Arabian Memories (Vishal Yadav)    57.5    Gaurav Sapra    7
6. Kingdom Of Love (M Bobby)    56    Md Shoaib    1
7. Redshift (Lokanath)    56    B Sreekanth    11
8. Swept Away (Bipin VS)    55.5    S Sunil    3
9. Admiranda (CVGK Kishore)    55.5    Madhu Babu    5
10. On Call (Rakesh)    54.5    Santosh K    4
11. Glitterato (Monnappa)    53.5    Appu    6
12. The Dawn (S Attaollahi)    50    Vinod Shinde    2

Lester 1; Redshift 2; Scimitar 3.
10. T Dougall Memorial Plate (rated 20-45) 1200M: 5.30 pm
1. Sunraider (Neil Darshah)    60.5    Srinath    4
2. Biutiful (Hidayat K)    60    Vaideeshwaran    7
3. Decorated (Nityanand)    59    L Stephane    3
4. Free Styler (Ganapathy)    57.5    Gallagher    9
5. Emphatic Victory (Lokanath)    56.5    B Sreekanth    10
6. Grey Matter (Lokanath)    54    Vinod Shinde    12
7. Time To Time (Monnappa)    54    Jagadeesh    6
8. Sparkling Star (S Narredu)    54    Shahbuddin    5
9. A Dancetoremember (Warren S)    53    Deepak Singh    1
10. Hatchet Harry (Amit Caddy)    52.5    N Harsha    11
11. Airforce (T Natraj)    52.5    Gaurav Sapra    8
12. Omega Man (Rakesh)    52    Shanth K    2
    
Decorated 1; Sunraider 2; Emphatic Victory 3.

Day’s Best: Decorated.
Double: Beautiful Life and Midtown Magic.
Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. I mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. II mini-jackpot: 4, 6, 8, 10. I treble: 2, 3, 4. II treble: 5, 6, 7. III treble: 8, 9, 10. Exacta pool: 6, 8, 10.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)