Unleashed tipped for main event

Unleashed tipped for main event

Racing Bangalore card

False rails, width about 4M, will be in place from 1600M to 1200M and 8M from 1000M to the winning post.

1. master key Plate (Div II) (rated 20-45) -- 1200m: 1.00 pm
1. Your Destiny (Warren S)     60    A Qureshi    9
2. Segomo (Mahesh)     54.5    Suraj Narredu     4
3. Way To Fantasy (Puttanna)    54    Jagadeesh    7
4. Jack O Lantern (Dominic)    53.5    PS Chouhan    2
5. Seaside Star (S Narredu)    53.5    G Adarsh    5
6. Youre Rocking (Pradeep)    53.5    Vivek    1
7. Amazing Colour (Warren S)    53    Gautam Raj    3
8. Princess Coup (Babu Rao)    53    Chandrasekar    6
9. Another Voice (Sharat K)    51.5    Mallikarjun    10
10. Sabala (Puttanna)    51    Ashok Kumar    8  
        
Segomo 1; Princess Coup 2; Jack O Lantern 3.
2. v gopal memorial plate (Div II) (rated 40-65) -- 1400m: 1.30 pm
1. Recharged (Faraz Arshad)    60    Ashhad Asbar    6
2. Cavalry Charge (S Attaollahi)    59.5    CD Hayes    8
3. Foswell (Dhariwal)    59    PS Chouhan    1
4. Kickingking (Lokanath)    59    Nausad Alam    4
5. Mystic Dawn (Ganapathy)    57.5    Md Shoaib    5
6. Heat Haze (Byramji)    57.5    Srinath    2
7. All Rise (Manohar)    57    S John    7
8. Sound Bet (Hidayat K)    56    S Babu    3

Foswell 1; Cavalry Charge 2; Heat Haze 3.
3. madras race club trophy (terms) -- 1200m: 2.00 pm    
1. Sky Train (A Mangalorkar)    58.5    S John    7
2. Unleashed (D Byramji)    58.5    C Alford    2
3. Friendly Bond (Neil Darashah)    58.5    Srinath    4
4. Smart Ways (Ganapathy)    55.5    A Imran K    5
5. Montedoro (I Ghatala)    55.5    Suraj Narredu    3
6. One For The Money (Lokanath)    55.5    Md Shafiq     1
7. Duchess Of York (Padmanabhan)    54    CD Hayes    6
    
Unleashed 1; Sky Train 2; Montedoro 3.
4. master key plate (Div I) (rated 20-45) -- 1200m: 2.30 pm
1. Jaanvi (JS Pillay)    61.5    Gautam Raj    6
2. Kirtling (Padmanabhan)    61    Parvez Pasha    11
3. Aston Park (Warren S)    60.5    Gaurav Sapra    1
4. Western Palace (Warren S)    60    A Qureshi    4
5. Sabari (Puttanna)    59    N Harsha    10
6. Fleeting Spirit (Babu Rao)    58.5    R Pradeep    5
7. Good Gift (Britto)    58    Khurshad A    9
8. Matias (Byramji)    56    Suraj Narredu    8
9. A Shooting Star (A Mangalorkar)    54    Vaideeswaran    7
10. Spark Of Diablo (Pradeep)    54    Md Ghous    2
11. Sweet Performer (Sharat K)    54    Mallikarjun    3
        
Matias 1; Fleeting Spirit 2; Kirtling 3.
5. V Gopal memorial plate (Div I) (rated 40-65) -- 1400m: 3.00 pm
1. Saloni (Prithviraj)    62.5    Kiran Rai    5
2. Native Talent (Neil Darashah)    60.5    R Marshall    1
3. Redshift (Lokanath)    60.5    Md Shafiq    7
4. Endurance (Lokanath)    60    Nausad Alam    9
5. Sky Diver (A Mangalorkar)    59    Vaideeswaran    6
6. Clear Mandate (Dhariwal)    58    CD Hayes    2
7. Voice Of India (Sharat K)    58    A Qureshi    4
8. Elite Land (Ganapathy)    56    A Imran K    3
9. Dance N Celebrate (Hidayat K)    53    S Babu    8

Saloni 1; Elite Land 2; Clear Mandate 3.
6. trombay plate (rated 20-45) -- 1400m: 3.30 pm
1.Sweet Timer (Puttanna)    62.5    Srinath    8
2. Voodoo Moon (Md Khan)    61.5    Deep Shanker    4
3. Sun Gold (Md Khan)    56    Vivek    5
4. Ladzone (Warren S)    55    Gautam Raj    3
5. I Fancy You (Warren S)    55    Gaurav Sapra    6
6. Man Down Under (Dhariwal)    53    Vinod Shinde    9
7. Walter (Puttanna)    53    N Harsha    1
8. Allegro (Sharat K)    52    R Marshall    7
9. Bonzini (Narayana Gowda)    50.5    Md Shafiq    2
               
Sun Gold 1; Sweet Timer 2; Voodoo Moon 3.
7. kempegowda cup (rated 80 & above) -- 1600m: 4.00 pm
1. Henry’s Secret (Neil Darashah)    63    Parvez Pasha    7
2. Flaming Lamborgini (S Narredu)    59.5    I Khan    4
3. Spearhead (S Attaollahi)    59.5    Nausad Alam    3
4. Raptor Force (Bipin VS)    58.5    Srinath    8
5. Blink (Britto)    58    S Chinoy    6
6. Immense (A Mangalorkar)    55    S John    1
7. Criminal Lawyer (I Ghatala)    53.5    S Selvaraj    9
8. Oban (Dhariwal)    52    Ashhad Asbar    2
9. Caspian Sea (Byramji)    51    Vaideeswaran    5
        
Immense 1; Spearhead 2; Raptor Force 3.
8. bp shivan memorial plate (rated 40-65) -- 1200m: 4.30 pm
1. Virtuoso (Tharun T)    61    M Kumar    9
2. Brunetta (I Ghatala)    60    B Paswan    6
3. Joriki (Dhariwal)    58    Ashhad Asbar    4
4. One Track Minded (Lokanath)    58    Khurshad A    8
5. Corleone (S Attaollahi)    57.5    CD Hayes    5
6. Enforcer (Md Khan)    57    Ashok Kumar    2
7. Bid For Glory (Hidayat K)    56    Vivek    10
8. Supreme Arch (Md Khan)    55.5    Deep Shanker    7
9. Blue Origin (Hidayat K)    53    S Babu    1
10. Storm Chaser (Md Khan)    53    N Imam    3

Joriki 1; Corleone 2; Brunetta 3.
9. pratap stud plate (rated 60-85) -- 1600m: 5.00 pm
1. Camelot (Dhariwal)    62    M Kumar    10
2. Lowndes Square (Byramji)    60    Md Shafiq    6
3. Spark Of Reverence (Pradeep)    58.5    Vaideeswaran    4
4. Rugged Beauty (Dominic)    58.5    PS Chouhan    1
5. Lush Lashes (A Mangalorkar)    58    S John    8
6. Ordained One (Ganapathy)    57    A Imran K    3
7. Super Spear (Lokanath)    56    Nausad Alam    9
8. Yas Marina (D Byramji)    56    C Alford    5
9. Aztec Gold (Neil Darashah)    55.5    Srinath    7
10. Sunspirit (I Ghatala)    55    Suraj Narredu    2

Ordained One 1; Aztec Gold 2; Lush Lashes 3.

Day’s Best: Immense.
Double: Unleashed and Matias.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 2, 4, 5. II treble: 6, 8, 9. Exacta pool: 4, 7, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)