Arabian Prince for feature

Arabian Prince for feature

Racing Mysore card

False rails, width about 8.5 metres, will be in place from 1600  metres to the winning post.

1. delhi plate (rated 20-45) 1600M: 1.45 pm
1. Super Sha (Ranjeet)    60    R Ravi    1
2. Mr Sunrise (Darashah)    59    R Marshall    9
3. Haggler (Eshwer)    58.5    Himanshu    8
4. Just Great (CVGK Kishore)    58.5    PS Chouhan    5
5. Boston Ranger (MP Kamath)    57.5    Vaideeshwaran    4
6. Paint Me Red (Sharavanan)    56.5    M Roushan    10
7. Mystic Star (Feroz M Khan)    55    J Paswan    3
8. Prowl King (M Bobby)    50.5    Nausad Alam    7
9. Miss Mexico (Dinesh Pujar)    50.5    Jagadeesh    6
10. Win Prettybaby (Monnappa)    50.5    Krishnan    2
    
Boston Ranger 1; Just Great 2; Miss Mexico 3.
2. shanthinikethan Plate (rated 25 & below) 1100M: 2.15 pm
1. Sarvani (Babu Rao)    62.5    AR Pradeep    11
2. Cool Whistle (JS Pillay)    62    M Kumar    1
3. Jeyem (Puttanna)    62    R Vaibhav    5
4. Bahman (Feroz M Khan)    61.5    S John    7
5. Hurricane Royal (Manohar)    61    Guruprasad    10
6. Living Legend (Sharat K)    61    R Ravi    6
-. Brigade’s Supreme (Mahesh)    59.5    --    -
8. Trigger (Monnappa)    59.5    Amarpreet    8
9. Star Rising (Sharavanan)    59.5    G Vijay    2
10. Possibility (Rakesh)    58    Afsar    3
11. Kukanof (CVGK Kishore)    57.5    PS Chouhan    9
12. Isinbayeva (Surender)    56.5    Tauseef A    4
        
Jeyem 1; Living Legend 2; Cool Whistle 3.
3. belgaum Plate (Div II) (rated 40-65) 1200M: 2.45 pm      
1. Bella Coola (Dinesh Pujar)    60    J Paswan    4
2. Windsor Knight (Ganapathy)    59.5    Gallagher    2
3. Supreme Arch (Monnappa)    59.5    Shiva Kumar    10
4. Migrolino (Dhariwal)    58.5    L Stephane    9
5. Magnomical (Lokanath)    58.5    B Sreekanth    1
6. Gris Rapide (Feroz M Khan)    57.5    Rajesh Kumar    11
7. Refuse To Bend (T Natraj)    57.5    Amarpreet    8
8. Sun Device (Ranjeet)    57.5    Mallikarjun    6
9. Soviet Melody (Puttanna)    56.5    AR Pradeep    3
10. Best Move (Rakesh)    56.5    Santosh K    7
11. Refresh (Ranjeet)    56.5    Md Ghous    5
    
Migrolino 1; Windsor Knight 2; Magnomical 3.
4. bright hanovar plate (rated 40-65) 1400m: 3.15 PM
1. Heydan (CVGK Kishore)    61.5    S John    3
2. Mr Ambassador (Lokanath)    59.5    B Sreekanth    5
3. Vayuputra (Dinesh Pujar)    58    Jagadeesh    9
4. Arabian Memories (Vishal Yadav)    57.5    Gautam Raj    7
5. Ladzone (Warren S)    57.5    PS Chouhan    11
6. Swept Away (Bipin VS)    55.5    S Sunil     12
7. Redshift (Lokanath)    55    Nausad Alam    8
8. Kripa (JS Pillay)    55    AR Pradeep    4
9. Wynn (Feroz M Khan)    54.5    Shanth K    1
10. Sugriv (Puttanna)    53    R Vaibhav    2
11. The Contender (Ranjeet)    53    Mallikarjun    6
12. Cilantro (Monnappa)    52.5    Shiva Kumar    10
Ladzone 1; Sugriv 2; Mr Ambassador 3.
5. smt maliniraje prasad memorial gold trophy (rated 60 & above) 1200M 3.45 pm
1. Crown Vision (Mahesh)    60    AR Pradeep    2
2. Citrali (Puttanna)    59    R Vaibhav    6
3. Gallant Prince (Monnappa)    58    Amarpreet    4
4. Star Presence (S Narredu)    57.5    Appu    11
5. Logans Run (Dinesh Pujar)    55.5    B Paswan    7
6. Miss Ruby (Surender)    55.5    Rajesh Kumar    10
7. Billo Rani (Eshwer)    55    S John    3
8. Another Destiny (Warren S)    54.5    M Kumar    5
9. Atlas Power (Sharat K)    53    Mallikarjun    8
10. Flying Tricolour (Sharat K)    53    Christopher    12
11. Precept (V Appachu)    51    Vijay Kumar    1
12. Smart Ways (Ganapathy)    50.5    M Ravi    9

Crown Vision 1; Star Presence 2; Flying Tricolour 3.
6. governor’s cup (terms) 2000m: 4.15 PM:
1. Arabian Prince (Dhariwal)    60    L Stephane    1
2. String Along (Ganapathy)    56.5    Gallagher    5
3. Polish Patriot (Padmanabhan)    55    B Sreekanth    6
4. Spark Of Gold (Pradeep)    55    PS Chouhan    2
5. Rip Van Winkle (Byramji)    54    R Marshall    3
6. Rising Rainbow (Monnappa)    52.5    Jagadeesh    4
               
Arabian Prince 1; String Along 2; Spark Of Gold 3.
7. belgaum plate (div I) (rated 40-65) 1200M: 4.45 pm
1. Lake Emerald (Rakesh)    62.5    M Roushan    4
2. Six Shooter (Sharat K)    61    Christopher    12
3. Time On  (CVGK Kishore)    59.5    J Paswan    11
4. Gambit (V Appachu)    59    S Ramesh    9
5. Golden Flame (Vishal Yadav)    59    Santosh K    7
6. Lads Ability (Warren S)    59    PS Chouhan    2
7. Sterling Cruise (Ranjeet)    58    R Ravi    1
8. Win Again (Sirajuddin)    57.5    A Imran K    8
9. Skyfleet (T Natraj)    57    Madhu Babu    6
10. Decorated (Nityanand)    57    S John    5
11. Distinctly Ahead (Feroz M Khan)    56    Gautam Raj    3
12. Capote (Dhariwal)    55    L Stephane    10

Capote 1; Win Again 2; Decorated 3.
8. varada plate (rated 20-45) 1400M: 5.15 pm
1. Shahraan (Lokanath)    60    Md Akbar    5
2. Jiyolife (Byramji)    59    L Stephane    3
3. Rising Queen (Monnappa)    59    Amarpreet    2
4. Rubellite (Sharat K)    58.5    Ramesh Kumar    7
5. Badda Rupaiyya (Ranjeet)    57    R Ravi    10
6. Vega (Puttanna)    56.5    R Vaibhav    4
7. Beau Sancy (Manohar)    53    PS Chouhan    8
8. Smile All The Way (Sharat K)    53    Christopher    11
9. Showhorse (Ranjeet)    52.5    Krishnan    1
10. Lake Of Fortune (Rakesh)    51.5    AR Pradeep    6
11. Sayyonee (Md Khan)    51    N Harsha    9
    
Jiyolife 1; Vega 2; Sayyonee 3.

Day’s Best: Crown Vision.
Double: Migrolino and Jiyolife.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.
Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7.
I treble: 3, 4, 5.
II treble: 6, 7, 8.
Exacta pool: 5, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)