Strategic Change tipped

Strategic Change tipped

Racing Mysore card


False rails (width about five metres) will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. Usha Balram gold cup div ii (rated 20-45) 1200M: 1.15 pm
1.Freedom Fighter (Monnappa)    60.5    V’eeshwaran    6
2. Visual Element (Ranjeet)    59    R Ravi    11
3. Kar O Bar (Santosh R)    57.5    P Mani    10
4. Chakravyuha Bhedak (PC Tejaswi)    56.5    B Sreekanth    9
5. Thumping Victory (V Appachu)    54.5    Jagadeesh    4
6. Spark Of Napoleon (Feroz M Khan)    54    AR Pradeep    3
7. Mystic Impact (CVGK Kishore)    53.5    Madhu Babu    5
8. Magnifique (PC Tejaswi)    53    S Mubarak    8
9. Wimbldeon Star (M Bobby)    51.5    R Vaibhav     1
10. Oblique (V Appachu)    51.5    A Tauseef    7
11. Showhorse (Ranjeet)    50.5    Krishnan    2
    
Chakravyuha Bhedak 1; Wimbledon Star 2; Visual Element 3.
2. Setia Teknologi cup Div ii (rated 40-65) 1400M: 1.45 pm
1. Time Flies (VS Bipin)    60.5    S Sunil    1
2. Precept (V Appachu)    58    S Ramesh    2
3. Mystic Dawn (Ganapathy)    57    Md Shoaib    4
4. Super Gold (Inayuthulla)    56    AR Pradeep    9
5. Noble Sacrifice (Vishal Yadav)    56    Gautam Raj    7
6. Thrillseeker (Nil Darashah)    55.5    Prabhakaran    5
7. Skyfleet (T Natraj)    55    Madhu Babu    6
8. Mystic Enchanters (Darashah)    53.5    S Mubarak    8
9. Dance To The Tune (Lokanath)    53.5    R Vaibhav    3
10. Youre Chilubuli (Pradeep)    53.5    Krishnan    11
11. Oceanic Wind (Lokanath)    52.5    V’eeshwaran    12
12. The Contender (Ranjeet)    51    Nassar Alam    10
        
Dance To The Tune 1; Mystic Dawn 2; Thrillseeker 3.
3. Hyderabd Race Club gold cup (Terms) 1400M: 2.15 pm      
1.Words Of Wisdom (Britto)    56    Shoban Babu    11
2. Silver Stone (Lokanath)    56    Md Akbar    12
3. Time To Time (Monnappa)    56    S John    5
4. Magnetic Power (N’yana Gowda)    56    M Kumar     7
5. Blue Star (Nityanand)    56    N Rajesh    10
6. Will Still (KPrasanna)    56    B Sreekanth    1
7. Indian (Puttanna)    56    Jagadeesh    2
8. Eastern Summit (Mahesh)    54.5    AR Pradeep    8
9. Aparanta (Manohar)    54.5    PS Chouhan    6
10. Heartoftheocean (T Natraj)    54.5    S Mubarak    3
11. Klipspringer (Padmanabhan)    54.5    L Stephane    9
12. Star Ability (Sharavanan)    54.5    G Vijay    4
    
Klipspringer 1; Aparanta 2; Will Still 3.
4. Srimath Jayadevi memorial trophy (rated 25&below) 1400m: 2.45 PM
1. Awesome Fighter (Sharavanan)    62    A Velu    3
2. Born To Perform (Lokanath)    62    B Sreekanth    4
3. Star Of Stars (Md Khan)    62    AR Pradeep    2
4. Lampon (Amit Caddy)    58    Krishnan    10
5. Mr Genious (VS Bipin)    57.5    Rajesh Babu    9
6. Prince Norbert (PC Tejaswi)    57.5    Md Akbar    12
7. Passage Of Time (Rakesh)    56.5    IA Khan    11
8. Give Me The Money (M Bobby)    56    Md Shoaib    8
9. Killer Foot (Feroz M Khan)    54.5    Shanth K    1
10. Regents Park (Surender)    53    Tauseef    6
11. King Of Habashe (CVGK Kishore)    50    Rajesh Kumar    7
12. Land Of Smiles (Santosh R)    50    Gautam Raj    5

Born To Perform 1; Mr Genious 2; Star Of Stars 3.
5. Vasoo Group gold cup (rated 20-45) 2000M: 3.15 pm
1. Arabian Gold (Dhariwal)    62    L Stephane    6
2. Always On Top (Monnappa)    61.5    S John    5
3. Silver Court (Lokanath)    59    Nausad Alam    9
4. Bernica (Warren S)    57.5    B Sreekanth    7
5. Fist Of Rage (Babu Rao)    57    S Ramesh    3
6. Free Styler (Ganapathy)    56.5    Gallagher    4
7. Haggler (Eshwer)    56    Rajesh Kumar    8
8. Sweet Angel (Mahesh)    52.5    AR Pradeep    2
9. Cowboy Cal (K Prasanna)    51.5    V’eeshwara    1    

Bernica 1; Arabian Gold 2; Fist Of Rage 3.
6. sardar kb ramachandra Raj urs
memorial trophy (RATED 60 AND ABOVE) 2000m: 3.45PM:
1. Raptor Force (VS Bipin)    62    S Sunil    2
2. Always For You (Monappa)    57.5    R Vaibhav    1
3. Far From Over (S Komandur)    55.5    Christopher    4
4. Danzsingh (CVGK Kishore)    53    Rajesh Kumar    6
5. Strategic Change (Padamanabhan)    52.5    B Sreekanth    5
6. Scimitar (Md A Abbas)    50.5    V’eeshwar    3            
Strategic Change 1; Scimitar 2; Raptor Force 3.
7. Setia teknologi cup Div i (rated 40-65) 1400M: 4.15 pm
1. Yankee Lane (Feroze M Kha)    62.5    Shanth K    12
2. World Is Too Much (Monnappa)     62.5    Amarpreet    5
3. Fire Vault (VS Bipin)    61    Rajesh Babu    10
4. Its My Party (Amit Caddy)    59    Krishnan    9
5. The Gain (Dinesh Pujar)    59    J Paswan    1
6. Gambit (V Appachu)    59    Rajesh Kumar    2
7. The Darling Boy (Ganapathy)    58.5    Gallagher    8
8. Nermai (V Appachu)    58.5    S Ramesh    6
9. Heat Haze (Eshwer)    58    S Dashrath    4
10. Endurance (Lokanath)    58    R Vaibhav    3
11. Marcegalia (M Bobby)    57.5    IA Khan    7
12. Nishi Girl (Ranjeet)    56    Irvan Singh    11

Heat Haze 1; The Daring Boy 2; Its My Party 3.
8. Usha Balram gold cup div i (rated 20-45) 1200M: 4.45 pm
1. Del Gratia (Darashah)    62    PS Chouhan    4
2. Refuse To Bend    62     BSreekanth    3
3. Plaka (VS Bipin)    61.5    Rajesh Babu    11
4. Sunshower    61    A Velu    9
5. Chinab (Vishal Yadav)    61    Santosh K    7
6. Unique Star (Feroze M Khan)    60.5    S Ramesh    2
7. Sugar Gold (R Santosh)    60    P Mani    12
8. Enforcer (PC Tejaswi)    59    AR Pradeep    8
9. Marianella (V Appachu)    58.5    Jagadeesh    1
10.Chamacha In Chief (CVGK Kishore)    58    R Vaibhav    5
11. Prezzie (V Appachu)    52    Tauseef A    6
12. Sandalwood Star (Ranjeet)    51.5    Krishnan    10
    
Chinab 1; Marianella 2; Unique Star 3.
9. October plate (rated 40-65) 1600M: 
5.15 pm
1. Guided Missile (Rakesh)    61    Sikander Ali    5
2. Super Surprise (Britto)    59    Shoban Babu    6
3. Mablshwar Memories (P’manabhan)    57.5    L Stephane    2
4. Cationic (Monnappa)    57    R Vaibhav    7
5. Dancerella (A M’galorkar)    56.5    S John    10
6. Sudden Magic (Puttanna)    56    AR Pradeep    3
7. Grand Warrior (VS Bipin)    55.5     S Sunil    4
8. Bella Coola (Dinesh Pujar)    55.5    J Paswan    11
9. Azita (Darashah)    54.5    PS Chouhan    8
10. Akaliki (Md A Abbas)    54    B Sreekanth    1
11. Dream Of Gold (Eshwer)    50.5    S Dashrath    9
    
Mablshwar Memories 1; Dancerella 2; Sudden Magic 3.

Day’s Best: Strategic Change
Double: Klipspringer and Mablshwar Memories
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. I mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. II mini-jackpot: 3, 5, 7, 9.  I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 7, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)