TT: Maitreyee Bailoor wins junior girls singles

Sports

Maitreyee Bailoor of BTTA bt Spoorthy M V of PTTA by 11-4, 7-11, 11-7, 11-4, 11-5 to win the junior girls singles category of Karnataka State Ranking Table Tennis Tournament Vidyashram Cup here on Saturday.

In the non-medalist singles finals, Dinesh Rao beat Danakar Naidu (MM) (11-9, 9-11, 11-8, 8-11, 11-6).

Scores

Pre-quarterfinal (Junior Girls Singles)

Maitreyee Bailoor (BTTA) bt Priya Rao (OMTTI) (9-11, 11-8, 11-6, 11-8 ); Archana Kamath (CCA) bt Kushi V (GEMS) (11-6, 11-9, 11-4 ); Madhurya M (HTTA) bt Haripriya K S (SAI) (11-9, 11-9, 8-11, 13-15, 11-8); Sahana Kulkarni (MM) bt Sushmitha Bidri (BNM) (11-3, 11-7, 11-7); Ridhi Rohit (HTTA) bt Disha Gupta (BNM) (11-6, 11-8, 8-11, 11-7); Raksha R (JTTA) bt Aishwarya N (STAR) (11-3, 11-6, 11-7); Sowmya Urs (HTTA) bt Vinitha R (OMTTI) (11-5, 8-11, 11-6, 9-11, 16-14); Spoorthy M V (PTTA) bt Seja Kaushik (MALL) (11-4, 13-11, 11-9).

Quarterfinals

Maitreyee Bailoor (BTTA) bt Archana Kamath (CCA) (16-18, 11-8, 11-8, 12-10, 8-11); Madhurya M (HTTA) bt Sahana Kulkarni (MM) (11-7, 8-11, 3-11, 11-5, 11-5, 11-9); Raksha R (JTTA) bt Ridhi Rohit (HTTA) (5-11, 11-8, 8-11, 11-8, 11-2, 11-13, 11-5); Spoorthy M V (PTTA) bt Sowmya Urs (HTTA) (11-6, 11-8, 11-5, 15-13).

Semi-finals

Maitreyee Bailoor (BTTA) bt Madhurya M (HTTA) (11-7, 11-5, 11-6, 11-7); Spoorthy M V (PTTA) bt Raksha R (JTTA) (11-5, 11-7, 11-9, 11-9).

Finals

Maitreyee Bailoor (BTTA) bt Spoorthy M V (PTTA) (11-4, 7-11, 11-7, 11-4, 11-5).

Pre-quarterfinal (Junior Boys Singles)

Shreyas K Telang (BNM) bt Abhijit Saralaya (MM) (8-11, 11-6, 11-4, 11-6); Shreyas Kulkarni (STAR) bt Samartha R (HOR) (13-11, 11-7, 11-5); Keshav Raj S (JTTA) bt Karan Gollarkeri (BNM)  (11-7, 3-11, 11-6, 11-6); Sunand S Vasan (HOR) bt Amogh Athani (MTTC) (20-18, 11-9, 11-6); Charan V P (SAI/MES) bt Varun Shastry (BNM) (9-11, 11-6, 11-9, 6-11, 11-7); Rakshith R B (MALL) bt Neeraj Raj (JTTA) (11-7, 12-10, 8-11, 11-7); Sucheth P Shenoy bt Shreyas P Harle (SJBHS) (11-4, 11-8, 11-8); Vedant M Urs (HV) bt Gourav Puri (BNM) (10-12, 11-2, 4-11, 11-1, 11-9).

Quarterfinals

Shreyas K Telang (BNM) bt Shreyas Kulkarni (STAR) (11-3, 6-11, 11-9, 11-8, 11-9); Sunand S Vasan (HOR) bt Keshav Raj S (JTTA) (14-12, 11-4, 7-11, 11-2, 9-11, 11-8); Charan V P (SAI/MES) bt Rakshith R B (MALL) (12-10, 11-7, 12-10, 8-11, 5-11, 11-8); Vedant M Urs (HV) bt Sucheth P Shenoy (11-8, 11-3, 2-11, 11-7, 11-7).

Semi-finals

Shreyas K Telang (BNM) bt Sunand S Vasan (HOR) (12-10, 11-7, 6-11, 11-7, 9-11); Vedant M Urs (HV) bt Charan V P (SAI/MES) (11-9, 9-11, 7-11, 11-9, 9-11, 11-5, 12-10);
Non-medalist singles semi-finals:
Dinakar Naidu (MALL) bt Harsha Uchil (HOR) ( 5-11, 11-4, 11-7, 11-7); Dinesh Rao Y (GSC) bt Suraj B S (PTTA) (13-11, 11-6, 11-7).

Finals

Dinesh Rao bt Danakar Naidu (MM) (11-9, 9-11, 11-8, 8-11, 11-6).

Comments (+)