Rahul seals last-16 spot

Mahima outclasses Vanshika to reach girls U-15 pre-quarterfinals

Rahul seals last-16 spot

BM Rahul Bharadwaj of Karnataka reached the boys’ under-15 and under-13 pre-quarterfinals in the 11th Union Bank Sub-junior National-ranking badminton tournament at the KBA courts here on Friday.

Unseeded Rahul pulled off an upset win over 14th seed D Nithin of Andhra Pradesh 21-16, 21-6 in the U-15 second round encounter.

Rahul, seeded ninth in the U-13 section, scored a comprehensive 21-16, 21-13 victory over G Krishna Prasad of Andhra Pradesh. Fifth seed Mahima Aggarwal outclassed Vanshika Kapila of Andhra Pradesh 21-8, 21-11 to enter the girls’ U-15 last-16 stage.


Results (second round, prefix denotes seeding): Boys: U-15: BM Rahul Bharadwaj (Kar) bt 14-D Nithin (AP) 21-16, 21-6; 1-C Rahul Yadav (AP) bt Pathri Aditya Sri (AP) 21-10, 21-7; R Satwik Sai Raj (AP) bt Rituporna Bora (Asm) 21-19, 15-21, 21-14; 6-Joshi Bodhit (Utr) bt Arya Bhivpathaki (Mah) 21-9, 24-22; 4-Kanishq M (AP) bt M Raghu (Kar) 21-19, 21-18; T Sai Kishore (AP) bt 15-Raviranjan SP (TN) 14-21, 21-19, 23-21; 8-Arintap Dasgupta (WB) bt Sai Dinesh Reddy (Mah) 21-7, 21-15; 9-Lakshya Sen (Utr) bt Gulshan Kumar Kartikey (Dli) 21-16, 21-23, 21-14; Tapas Shukla (UP) bt Sagar Tejaswi (Kar) 21-14, 21-15; 5-Chandra Kumar D (AP) bt Aman Raikwar (MP) 21-11, 21-15; Sanjai Srivatsa D (PY) bt D Akhil (AP) 21-9, 21-19; 3-Sen Chirag (Utr) bt Sanjay Thakur (MP) 21-12, 21-14; Orijit Chaliha (Asm) bt Kaustubh Rawat (Utr) 22-20, 15-21, 21-15; 7-M Mithun (Kar) bt Swarnaraj Bora (Asm) 21-16, 21-16; Arinjay Bisht (Dli) bt R Pranay (AP) 21-10, 21-9; 2-ASS Siril Varma (AP) bt Aakash Yadav (Dli) 21-7, 21-11.

U-13: 9-BM Rahul Bharadwaj bt G Krishna Prasad (AP) 21-16, 21-13; 1-Lakshya Sen (Utr) bt Dishanta Debnath (WB) 21-14, 21-4; Aimson Singh Oinam (Mnp) bt M Rohith (Kar) 21-16, 21-18; 7-Prakhar Shah (MP) bt Nikhil Wadekar (Mah) 21-11, 21-11; Angad Borchetia (Asm) bt 10-Kiran George (Ker) 21-16, 12-21, 21-18; BS Shantanu (Kar) bt Akash Thakur (Bih) 19-21, 21-15, 24-22; 14-Orijit Chaliha (Asm) bt Ishan Mittal (MP) 21-1, 21-8; Vansh Singh (Mah) bt Chayanit Joshi (Utr) 21-11, 21-15; 12-D Jaswanth (AP) bt Anumula Veda Vyas Sai (AP) 18-21, 21-8, 21-9; 13-K Jagadeesh (AP) bt Krishna Prasad Sai Pratheek (Kar) 21-11, 21-7; 5-Aman Raikwar (MP) bt Dhruv Rawat (Utr) 21-16, 21-14; 3-Vaibhav Chauhan (Utr) bt Saswat Satapathy (UP) 21-6, 21-12; 15-Yash Raikwar (MP) bt Rajeev Anirudh (Kar) 21-11, 21-11; 8-Rituporna Bora (Asm) bt Alap Mishra (MP) 21-10, 21-19; Priyansh Kushwani (MP) bt Devesh Dharmarajan (Mah) 21-14, 21-15; 2-Gulshan Kumar Kartikey (Dli) bt R Satwik Sai Raj (AP) 21-8, 23-21.

Girls: U-15: 5-Mahima Agarwal bt Vanshika Kapila (AP) 21-8, 21-11; 1-G Vrushali (AP) bt Diksha Choudhary (CG) 21-11, 21-4; 16-Anokhi Haria (Mah) bt K Preethi (AP) 21-8, 21-7; 14-Anshu Sharma (MP) bt Mantri Ritu (AP) 21-14, 21-13; 4-Riya Mukherjee (WB) bt Ritika Thaker (Mah) 21-7, 21-8; K Divyarsha (AP) bt RN Savita (Kar) 15-21, 21-15, 21-19; 6-Kanika Kanwal (Dli) bt Riya Arolkar (Mah) 21-7, 21-7; Cherish D'Souza (Mah) bt U K Mithula (Kar) 22-20, 21-17; 9-Apeksha Nayak (Kar) bt Khushboo Kumar (Dli) 21-8, 22-20; 8-R Santoshi Hasini (AP) bt Purva Barve (Mah) 21-12, 21-8; Ashmita Chaliha (Asm) bt Nivedha Srinivasan (PY) 21-18, 21-13; 3-Shriyanshi Pardeshi (MP) bt Archana Pai (Kar) 21-16, 21-19; 11-Kuhoo Garg (Utr) bt Joshi Prashi (AP) 21-13, 21-15; 7-Anura Prabhudesai (Goa) bt K Ashwini Bhat (Kar) 21-14, 21-15; M Tanishq (AP) bt Pooja Devlekar (Mah) 21-18, 21-18; 2-Shikha Gautam (Kar) bt Karani Pranali (AP) 21-12, 21-10.

U-13: 1-K Ashwini Bhat (Kar) bt Sai Gulhane (Mah) 21-17, 21-8; 10-Riya Arolkar (Mah) bt Reza Farhath (Ker) 21-14, 21-13; Purva Barve (Mah) bt 8-A Akshita (AP) 16-21, 21-17, 21-7; 15-Khushboo Kumar (Dli) bt Aakarshi Kashyap (CG) 21-15, 21-11; Muktibodh Richa (Kar) bt 3-Joshi Prashi (AP) 17-21, 22-20, 21-14; 9-Pooja Devlekar (Mah) bt Nivetha M (TN) 21-16, 21-15; 7-Manidipa Dey (WB) bt Deeptha K (TN) 21-15, 21-16; 11-Dipti Kuity (Utr) bt Kapila Vanshika (AP) 21-18, 21-12; 16-Rashi Lambe (Mah) bt Anisha Wase (MP) 21-14, 21-14; 5-Himanshi Rawat (Utr) bt Pakalapati Nishita Varma (AP) 21-11, 23-21; 12-UK Mithula (Kar) bt Ritika Thaker (Mah) 21-12, 21-12; Malvika Bansod (Mah) bt T Sahithi (AP) 21-10, 21-12; Saie Nandurkar (Mah) bt 13-Neha Sahakari (Goa) 21-19, 21-14; 6-M Tanishq (AP) bt Unnati Bisht (Utr) 21-9, 21-18; Simran Singh (Mah) bt Chimran K (Asm) 21-14, 21-10; 2-Deepthi Ramesh (Mah) bt Riya Ghosh (WB) 21-14, 21-4.

Liked the story?

  • Happy
  • Amused
  • Sad
  • Frustrated
  • Angry

Thanks for Rating !

Dear Reader,

Welcome to our new site! We would appreciate it if you could send us your feedback about our site to ​ dhfeedback@deccanherald.co.in

Thanks for your support!