Arts fancied for Bangalore Turf Club Cup

Delhi RACE card

Arts, to be ridden by Hashim Ali and trained by A Khan, is fancied to lift the 1200-metre Bangalore Turf Club Cup, the feature event of the races to be held here on Wednesday.
1. Karnataka Plate (terms) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Al Shaheen 54.5 A Waheed 2; 2. Arabian Eye 54.5 SA Shah 3; 3. Ashwa Nainee 54.5 Narain Singh 6; -- Ashwa Sitara 54.5 -- -; 5. Ice On The Moon 54.5 K Narender 4; 6. Impulsion 54.5 P Sharma 1; 7. Miss Stunning 54.5 CS Jodha 5.

Impulsion 1; Ice On The Moon 2.
2. Baneghatta Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 3.00 pm: 1. The Dukes 59 Dilip S 1; 2. Doon Boy 58.5 Ranjeet 6; 3. Master Shub Shubh 56.5 Ramandeep S 8; 4. Smokey Grey 55.5 Sandeep R 5; 5. Heavenly Angel 54 Irfan Ali 7;  6. Storm Away 52.5 Gurpreet S 9; 7. Master Racer 52 Mohd Asif 4; 8. Far Superior 49 I Chisty 2; 9. Indian Bride 49 R Saini 3.
Heavenly Angel 1; The Dukes 2.
3. Bangalore Turf Club Cup (Cl I, rated 80 & above) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Real Smasher 65 Anil Kumar 5; 2. Arts 58.5 Hashim Ali 2; 3. The Mafia 55.5 Sandeep R 4; 4. Kiana 51.5 P Sharma 3; 5. Hot And Classic 50 Sameer Khan 1.
Arts 1; Hot And Classic 2.

4. Kaveri Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Lake Beauty 61 Sandeep R 1; 2. The Rock 58 Anil Kumar 2; 3. Aali Janaab 57.5 Mohanlal 9; 4. Ashwa Kundan 57.5 G Shekhawat 7; 5. First N Impression 55.5 Bipin Kumar 6; 6. Sarvamangala 55.5 Sameer Khan 8; 7. Dancing Babe 55 Shahid 4; 8. Take A Chance 55 Shafeeq A 3; 9. Ashwa Harbir 54.5 S Amiad K 10; 10. Just Super 54.5 R Saini 13; 11. Assertive 53.5 Sunny Kumar 11; 12. Dolton Power 50.5 Danish Ali 12; 13. Trusted Man 50 R Parvesh 5.
Sarvamangala 1; Lake Beauty 2.
5. Lalbagh Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 4.30 pm: 1. Red Cat 60.5 Dilip S 3; 2. Royal Crown 59.5 Ranjeet S 8; 3. Truculent Star 57 Chand Mond 1; 4. Miss Gorgeous 54.5 CS Jodha 9; 5. Dream Debut 52.5 Sumit Bohat 6; 6. Ganga Jal 52.5 Ramlal 5; 7. Master Man 52.5 Suresh Kumar 12; 8. Dancing Beauty 52 S Raza 10; 9. Ashwa Parinda 51.5 R Saini 11; 10. Real Stunner 51.5 SA Shah 7; 11. Golden Route 50 Gurpreet S 4; 12. Revengeful Knight 50 Naresh K 13; 13. Splendid Man 50 I Chisty 2.
Miss Gorgeous 1; Real Stunner 2.
6. Baneghatta Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 5.00 pm: 1. Pretty Good 59 Hashim Ali 1; 2. Serious Attitude 59 Shadab K 6; 3. Master Crown 58.5 MI Qureshi 8; 4. Kitwaking 58 A Waheed 2; 5. Unicorn 57 I Chisty 5; 6. Beyond The Moon 54.5 Ramlal 10; 7. Master Yunani 54.5 L Prashant 9; 8. All Weather Star 53.5 R Parvesh 7; 9. Jasamol Empire 52 Riazuddin 4; 10. Thunder Cat 51 Gurpreet S.
Kitwaking 1; Beyond The Moon 2.
Day’s best: Arts.
Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6. Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6.
Treble: 4, 5, 6.
Exacta pool: 5, 6.    

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry