Fourth straight win for Chawla

Kamal Chawla registered his fourth straight win in the group phase of the 80th Senior National Snooker Championship to advance to the round-of-32 in command fashion here on Wednesday.

In his final Group A tie, the Railways cueist defeated Punjab’s Aayush Kumar 3-1 at the Jiwaji University hall.

Despite the defeat, however, Aayush advanced to the knockout stages behind Chawla.

Results: Men: Snooker, group phase: Group A: Kamal Chawla (Rly) bt Jaswinder Singh (Raj) 3-0; Aayush Kumar (Pun) bt Vinod Kerkar (Goa) 3-0; Kamal Chawla (Rly) bt Aayush Kumar (Pun) 3-1.

Group B: Shahbaaz Adil Khan (PSPB) bt Anuj Bhargav (UP) 3-1; Sukumar Barman (Asm) bt Divya Sharma (Har) 3-1; A Bhargav bt D Raj Kumar (Kar) 3-0; Divya Sharma (HR) bt SA Khan 3-2.

Group C: Yogesh Kumar (Kar) bt Anupam Jha (Bih) 3-0; Khizar Raoof (AP) bt Mahesh Jagdale (MH) 3-1; Brijesh Damani (PSPB) bt Y Kumar 3-2.

Group D: Laxman Rawat (Mah) bt Mridul Das (Asm) 3-0; Amir Hussain (WB) bt S Dilip Kumar (Rly) 3-1; Himanshu Jain (AP) bt L Rawat 3-2.

Group E: Sumit Talwar (Cha) bt Rupesh Chauhan (Cha) 3-1; Harish Gandhi (MP) bt Altamash Saifi (Del) 3-1; S Talwar beat Lucky Vatnani (AP) 3-2.

Group F: A Arvind Kumar (AP) bt Amarnath Sharma (Mgh) 3-2; S Mumtaz Ali (Jha) bt Peter Paul (TN) 3-1; A Arvind Kumar (AP) bt Manan Chandra (PSPB) 3-2.

Group H: Rishit Jain (Del) bt Gundeep Singh (HP) 3-2; Vitthal Rathor (AP) bt Gunjan Patel (GJ) 3-1.

Group I:  Rahul Sachdev (Mah) bt Nitin Agarwal (MP) 3-1; Nitesh Madan (DL) bt Vishal Sahay (WB) 3-0.

Group J: Nadeem Ahmed (TN) bt Nishant Biswal (Ori) 3-0.

Group K: Prem Prakash (TN) bt Pushpinder Singh (Rly) 3-2; Rajat Khaneja (Cha) bt Nigel D’Souza (Goa) 3-1.

Group L: J Varun Kumar (TN) bt Anurag Giri (MP) 3-0; Vijay Nichani (TN) bt Vikas Chaudhary (Del) 3-2.

Group M: Dharminder Lilly (Pun) bt Akshay Kumar (UP) 3-1; Sheetal Kumar (Kar) bt Vijay Goel (Del) 3-2.

Group N: Faizan Abbas (Jha) bt Lalsangzela (Miz) 3-1; Dhruv Varma (PB) bt R Loganathan (TN) 3-2.

Group O: K Venkatesham (Rly) bt Younis Kuchey (J&K) 3-0; Vipin Sethi (Del) bt Balaji Reddy (Kar) 3-1.

Group P: Rishabh Pandya (PSPB) bt Subrat Das (Ori) 3-1; Anand Raghuvanshi (Mah) bt Lalit Dahiya (Del) 3-2.

Ladies: Snooker, group phase: Group A: Amee Kamani (MP) bt Priyanka Gupta (Cha) 2-0; Chitra Magimairaj (Kar) bt Priyanka Gupta (Cha) 2-0.

Group B: Neena Praveen (TN) bt Sunita Khandelwal (MP) 2-1.

Group C: Keerath Bhandaal (Del) bt Shilpa Shanthappa (Kar) 2-0; Arantxa Sanchis (Mah) bt Asha (TN) 2-0.

Group E: R Umadevi Nagaraj (Kar) bt Neeta Sanghvi (Mah) 2-1.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry