Ocean And Beyond fancied

Ocean And Beyond, trained by P Quinn and to be ridden by champion jockey Suraj Narredu, is fancied to land the spoils in the Chief Justice’s Cup (Grade III) over 1800 metres, the feature event of the races to be held at the Bangalore Turf Club on Saturday False rails, average width of 2. 5metres, will be in place from 1600 to the winning post.

1. ramkirpal plate (rated 0-25) -- 1200M: 2:00 pm

1. Mister Grey (Md Khan)    62    Arshad Alam    9
2. Signifies (Md Khan)    62    R Shelar    5
3. Calligraphy (JS Pillay)    61.5    A Velu    7
4. Cheddar Face (Dominic)    61.5    Oscar Chavez    3
5. Summer Sensation (Amit Caddy)    61.5    A Ramu    4
6. Shared Heart (Prithviraj)    59.5    Kiran Rai    10
7. Absolut Chiqui (Puttanna)    58.5    Ashok Kumar    1
8. Arthur (Babu Rao)    58    Rajesh Kumar    6
9. Lightning Express (Manohar)    57    S Shiva Kumar    2
10. Samovar (JS Pillay)    54.5    Prabhakaran    8                    
Mister Grey 1; Cheddar Face 2; Arthur 3.
2. chaitnya chakram trophy (terms) -- 1100M: 2:30 pm
1. Grand Applause (Dominic)    56    Oscar Chavez    5
2. Manta Ray (Warren S)    56    P Mani    10
3. Real Show (Puttanna)    56    Ashok Kumar    9
4. Spanish Cannon (Padmanabhan)    56    Ranjeet S     8
5. Artic Attraction (S Attaollahi)    54.5    PS Chouhan    1
6. Cherish (Dhariwal)    54.5    R Vaibhav    11
7. Magical Filly (Md Khan)    54.5    Kavraj S    7
-- Oriental Belle (Sharat K)    54.5    (Withdrawn)    --
9. Oriental Image (Prithviraj)    54.5    N Rajesh    3
10. Oriental Star (Prithviraj)    54.5    Noornabi    4
11. White Snowdrops (Amit Caddy)    54.5    Srinivas Rao    6
12. Zenica (D Byramji)    54.5    I Chisty    2            
Artic Attraction 1; Zenica 2; Grand Applause 3.
3. M ali asker memorial trophy (rated 40-65) -- 1200M: 3:00 pm
1. Alcazaar (Dhariwal)    60    P Trevor    4
2. Sweet Secret (Puttanna)    59.5    AR Pradeep    8
3. Absolute Majority (S Attaollahi)    58.5    S Zervan    3
4. Sutton Prince (Md Khan)    57.5    R Shelar    7
5. Go Green (Sharat K)    54.5    Mallikarjun    2
6. Sukhmanee (Dhariwal)    54.5    Akshay    6
7. Skylight Express (S Abbas)    53.5    Neeraj Rawal    6
8. Twinklinofaneye (Zoheb Shaikh)    53    Ch K Chary    5

Absolute Majority 1; Alcazaar 2; Skylight Express 3.
4. aboline plate (Div II) (rated 20-45) -- 1400M: 3:30 Pm
--. Jaldi (Prithviraj)    60.5    (Withdrawn)    --
2. Day Trader (Britto)    58.5    Babu Singh    1
3. Rising Sun (Nityanand)    58.5    Mudassar    11
4. Shoot Out (Narayana Gowda)    57.5    B Sreekanth    4
5. Mystere (S Komandur)    57    I Chisty    3
6. Alianz (Babu Rao)    56.5    Rajesh Kumar    2
7. Sparkling Image (Babu Rao)    56    Kiran Rai    5
8. Gorgeous Gold (Sharat K)    55    Christopher    7
9. Bounty Hunter (Amit Caddy)    54    Srinivas Rao    6
10. Another Voice (Sharat K)    53    JH Anil    10
11. Starscream (D Byramji)    53    Sahanawaz    9
12. The Phenomena (Md Khan)    51.5    Akshay    8        
Alianz 1; Shoot Out 2; Mystere 3.
5. Chief justice’s cup (grade III) (terms) -- 1800M: 4:00 pm
1. Tintinnabulation (Deshmukh)    60    PS Chouhan    2
2. Field Marshall (Padmanabhan)    59.5    S John    3
3. Ocean And Beyond (P Quinn)    57.5    Suraj Narredu    6
4. An Acquired Taste (Altamesh A)    56    A Sandesh    8
5. Camorra (S Attaollahi)    55.5    R Vaibhav    5
6. Ambrosia (Shroff)    54    P Trevor    4
7. Hemisphere (Shroff)    54    S Zervan    7
8. Panamera (Dhariwal)    54    F Da’Silva    1        
Ocean And Beyond 1; Tintinnabulation 2; An Acquired Taste 3.
6. Sweet Memories plate (rated 20-45) -- 1600M: 4:30 pm
1. Native Indian (Mahesh)    60.5    S Shiva Kumar    8
2. Greyconnection (A Mangalorkar)    60    C Alford    10
3. Sumitomo (D Byramji)    60    PS Chouhan    2
4. Supreme (S Attaollahi)    60    R Vaibhav    9
5. Ice Storm (I Ghatala)    59.5    Suraj Narredu    3
6. Formula One (Nityanand)    59    N Rajesh    6
7. Glycys Bay (Prasanna K)    59    S John    11
8. Princess Lara (Manohar)    58    A Imran K    1
9. Vega (Inayathualla)    56    Vivek    5
10. Lady Mandy (Amit Caddy)    53.5    S Asgar    4
11. Potomac (Inayathulla)    52.5    Arshad Alam    7                
Ice Storm 1; Glycys Bay 2; Supreme 3.
7. richelieu plate (rated 40-65) -- 1800M: 5:00 pm
1. Apollo King (Samar Singh)    62    Noornabi    10
2. Fastest Finger (Deshmukh)    60    PS Chouhan    6
3. Perfect Soul (Neil Darashah)    56.5    Srinath    5
4. Archie (Shroff)    54.5    S Zervan    4
5. Charlatan (S Attaollahi)    54.5    P Trevor    2
6. Scenic Warrior (Ganapathy)    54.5    B Sreekanth    1
7. Golden Phantom (S Abbas)    53    Neeraj Rawal    8
8. Vocation (L D’Silva)    53    Kuldeep S    9
9. Super Start (S Narredu)    52.5    Suraj Narredu    3
10. Imperial Verse (Padmanabhan)    51    A Sandesh    7    
        
Charlatan 1; Fastest Finger 2; Perfect Soul 3.
8. Aboline plate (Div I) (rated 20-45) -- 1400M: 5:30 pm
1. Chronicle (Prasanna K)    62.5    S John    2
2. Strive And Serve (S Narredu)    62.5    Suraj Narredu    10
3. Summer Sun (Amit Caddy)    62.5    S Asgar    3
4. Fantastic Strike (Ganapathy)    62    Sahanawaz    8
5. Gustavo (Tharun T)    61.5    Anjar Alam    1
6. Wonder Lash (Nityanand)    61.5    N Rajesh    4
7. Smooth Shine (Sharat K)    61    Irvan Singh    6
8. A Game To Remember (Warren S)    60.5    AR Pradeep    7
9. Arun (Babu Rao)    59    Kiran Rai    9
10. Indravati (Babu Rao)    58.5    Rajesh Kumar    5
11. Senor Speedy (Md Khan)    58    B Nayak    11
12. Angel Queen (Sharat K)    55    Christopher    12                    
Chronicle 1; Strive And Serve 2; Fantastic Strike 3.

Day’s best: Charlatan.
Double: Absolute Majority and Chronicle.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry