Hari rules roost on third day

N Sri Hari led Karnataka from the front on day three of the 30th Sub-Junior National aquatics championship here on Saturday.

A day after Vaania Kapoor Achuthan set two national records for Karnataka, Hari erased a six-year old mark in the boys’ Group III 100-metres backstroke event. Hari clocked a time of 1:11.59 to clinch gold, bettering the mark of 1:12.09 set by Uttar Pradesh’s Sonu Yadav in 2007. He was followed by UP’s Atish Kumar (1:13.78) and Maharashtra’s Dhanuyush Raninga (1:13.96).

Meanwhile, CJ Sanjay continued to impress for Karnataka as the youngster bagged his third gold of the event when he finished the boys’ Group III 50M butterfly event in a time of 30.27 seconds.

Vaania too was at her best as the 10-year-old added another gold to the two she won on Friday. Vaania blitzed the pool to bag the girls’ Group III 100M backstroke title in a time of 1:14.48, nearly two seconds ahead of second-placed Tejaswita Bhardwaj of Maharashtra (1:16.89). Maharashtra’s Mitali Darda finished a distant third with a time of 1:18.50.

Result: Boys: Group III: 100M backstroke: N Sri Hari (Kar) 1:11.59 (NR: Old: 1:12.09, Sonu Yadav, Uttar Pradesh, 2007) 1; Atish Kumar (UP) 1:13:78, 2; Dhanayush Raninga (Mah) 1:13:96, 3.

50M breaststroke: Sahil Hooda (Har) 36:47 seconds, 1; KJ Visal Sabari (TN) 37:57, 2; Vinod R (Kar) 37:64, 3.

50M butterfly: Sanjay CJ (Kar) 30:27s; Bastab Tapanbordoloi (Asm) 30:44, 2; Shiven Brahmbhatt (Guj) 30:84, 3.

Group IV: 50M freestyle: Raj Vinayak Relekar (Kar) 31:32s, 1; Saheel Gangote (Mah) 31:52. 2; P Vikkas (TN) 31:70, 3.

200M individual medley: P Vikkas (TN) 2:46.61 (NR: Old: 2:49.15, MS Danush, TN, 2010) 1; Saheel Gangote (Mah) 2:47.16 (BMR) 2; Raj Vinayak Relekar (Kar) 2:50.29, 3.

Girls: Group III: 100M backstroke: Vaania Kapoor Achuthan (Kar) 1:14.48, 1; Tejaswita Bhardwaj (Mah) 1:16.89, 2; Mitali Darda (Mah) 1:18.50, 3.

50M breaststroke: Muskaan Tolani (Mah) 39:20s, 1; Harshitha Jayram (Kar) 39:74, 2; Preety Rekha Phukan (Asm) 39:77, 3.

50M butterfly: Amita Gondi (AP) 32:13s, 1; Siddhi Karkhanis (Mah) 32:41, 2; Ambalika Basak (Ben) 33:05, 3.

Group IV: 50M freestyle: Harshita Shokeen (Har) 32:18s, 1; Priyanga Pugazharasu (TN) 32:32, 2; Anya Tyagi (Mah) 32:46, 3.

200M individual medley: Anya Tyagi (Mah) 2:53.33, 1; Priyanga Pugazharasu (TN) 2:56.59, 2; Kenisha Gupta (Mah) 2:56:75, 3.

Diving: Boys: Group I: 3M springboard: K Ramananda Sharma (SSCB) 491.90, 1; Siddharth Pardeshi (SSCB) 413.80, 2; Aditya Giram (Mah) 364.20, 3.

Group II: High board: Amit Dey (SSCB) 330.95 points, 1; Sourav Debnath (SSCB) 330.00, 2; Aalhad Vivek Chati (Goa) 294.35, 3.

Group III: 1M springboard: Joydeep Nayek (SSCB) 232.35, 1; Ankit Kumar (SSCB) 223.75, 2; Nihal Giram (Mah) 215.05, 3.

Girls: Group II: High board: Bhavika Pingle (MP) 229.40, 1; Falguni Deshpande (Mah) 176.50, 2; Manali Borgavkar (MP) 142.35, 3.

Group III: 1M springboard: Ilaria Sarup (Mah) 185.70, 1; Sarika Vidap (Mah) 162.95, 2; Rutuza Pawar (Kar) 158.50, 3.

Group I: 3M springboard: Swati Vidap (Mah) 276.90, 1; Genevieve Atala D'costa (Goa) 231.45, 2; Pradipti Naskar (Ben) 202.10, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry