Legend Of The Seas for main event

Mumbai Race Card

Legend Of The Seas, trained by Todywalla and to be piloted by A Sandesh, is tipped to land the spoils in the Icebreaker Trophy over 1600 metres, the feature event of the races to be held here on Wednesday.

1. Ronaldo Plate (Class III, rated 40-66) 2000M, 2.30 pm: 1. Amazing Grace 59 P Trevor 1; 2. Cactus Cash 58.5 B Nikhil 3; 3. Cyclops 57.5 Kavraj S 2; 4. Belvedere 57 S Zervan 4.
Amazing Grace 1; Belvedere 2.
2. Icebreaker Trophy (terms) 1600M, 3 pm: 1. Daishonin 55 S Zervan 2; 2. Legend Of The Seas 55 A Sandesh 3; 3. Grenadine 53.5 CS Jodha 1; 4. Royal Passion 53.5 Kavraj S 4.
Legend Of The Seas 1; Royal Passion 2.
3. Bright Hanovar Trophy (terms) 1000M, 3.30 pm: 1. Greek God 57 A Sandesh 2; 2. Awesome Knight 53 CS Jodha 4; 3. Captain Abdon 53 Kavraj S 6; 4. Soul Centric 51.5 NS Parmar 1; 5. Without Fear 51.5 S Kamble 3; 6. Zumi Zumi 51.5 P Trevor 5.
Greek God 1; Zumi Zumi 2.
4. Ponta Delgado Plate (Div II) (Class IV, rated 20-46) 1000M, 4 pm: 1. Song Of Africa 59 Kavraj S 2; 2. Starsonboard 56 R Shelar 3; 3. Africana 55.5 I Pardeshi 6; 4. Governnor 55 Dashrath S 1; 5. Miracle Of Mercy 55 D Naik 4; 6. Tap Dance 55 I Pasha 7; 7. Voice Of Faith 55 S Mosin 8; 8. Walk Of Fame 54.5 J Pradeep 5; 9. Flying Kiss 53.5 SK Jadhav 9; 10. Gottawearshades 53.5 SG Prasad 10.
Song Of Africa 1; Africana 2.
5. Fabulous Star Plate (Class V, rated 1-26) 1800M, 4.30 pm: 1. Casino Jack 59 S Zervan 5; 2. Zoltan 59 B Nikhil 6; 3. Osric 57.5 P Trevor 4; 4. Argyle Pink 56 A Sandesh 2; 5. Annabeth 55 CS Jodha 1; 6. Neon Light 54 Kavraj S 8; 7. Viva Zapata 53.5 D Naik 7; 8. Plated 53 SG Prasad 3.
Argyle Pink 1; Zoltan 2.
6. Lei Plate (Class III, rated 40-66) 1000M, 5 pm: 1. Celsius 59 CS Jodha 6; 2. Capitano 56.5 B Nikhil 7; 3. Albuurz 56 Kavraj S 1; 4. Quick Fire 54 J Fortune 3; 5. Song Of Sparrow 53.5 Akshay 2; 6. Strategy 53.5 P Trevor 5; 7. Tachyon 52.5 V Walkar 4.
Quick Fire 1; Albuurz 2.
7. FK Vakil Trophy (Class IV, rated 20-46) 1400M, 5.30 pm: 1. Brave Fighter 59 P Trevor 6; 2. Shaughnessy 59 CS Jodha 11; 3. Antartica Zone 57.5 Neeraj Rawal 5; 4. Phelps 57 Kavraj S 8; 5. Samba Warrior 56.5 S Zervan 2; 6. Sound Of River 56.5 SG Prasad 9; 7. Dancing Splendour 56 NS Parmar 10; 8. Doc Holliday 56 A Sandesh 7; 9. Maalik 55.5 S Kamble 4; 10. Starriano 54 R Shelar 3; 11. Curiosity 53.5 J Pradeep 1.
Doc Holliday 1; Sound Of River 2.
8. Ponta Delgado Plate (Div I) (Class IV, rated 20-46) 1000M, 6 pm: 1. Silsila 61 Sandeep Jadhav 6; 2. Windsor Queen 60 J Pradeep 4; 3. Burgundy Rose 58.5 V Walkar 5; 4. Blind Date 57 S Mosin 9; 5. Mr Morrison 57 DK Ashish 7; 6. Fabrizio 55 Akshay 3; 7. Pretty In Patpong 55 Hanumant S 8; 8. Cambridgeshire 53.5 SK Jadhav 2; 9. Holiday Dancer 53 A Sayyed 1; --. The Magician 52.5 (withdrawn) --.
Fabrizio 1; Burgundy Rose 2.
Day’s best: Greek God. Double: Amazing Grace and Legend Of The Seas.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8.  

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry