Pepito fancied for Amorous Knight Trophy

Pepito fancied for Amorous Knight Trophy

Pune race card

Pepito , to be ridden by D Williams and trained by B Prakash, is tipped to land the spoils in the Amorous Knight Trophy over 1400 metres, the feature event of the races to be held here on Friday.

1. The Agni Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) 1000M, 1.00 pm: 1. Admiral Gray 59 S Kamble 8; 2. Ember Lady 59 P Trevor 9; 3. Without Fear 58 A Gaikwad 2; 4. Katniss 57 S Joseph 3; 5. Annabeth 54 C Umesh 6; 6. Exactly 54 M Roushan 7; 7. Glorious Crown 54 Kavraj S 10; 8. Ice Ice Baby 53.5 A Agarwal 4; 9. Rising Angel 52.5 A Sayyed 1; 10. Pune Warriors 51.5 J Chinoy 5.

Ember Lady 1; Admiral Gray 2.

2. The Ruben Star Trophy (Div I) (Cl III, rated 40-66) 1400M, 1.30 pm: 1. Running Sun 60.5 KN Bhati 5; 2. Halle 59.5 S Mosin 4; 3. Trance 59 Dashrath S 1; 4. Wings Of Glory 59 I Pardeshi 8; 5. Oriental Rocky 56 Kavraj S 11; 6. Fortune Favours 55.5 SJ Sunil 10; 7. Shygirl 55 S Zervan 2; 8. You’re The Boss 55 A Gaikwad 3; 9. Quest For Love 54.5 H Singh 9; 10. Rubens 53.5 I Pasha 6; 11. Glorious Opinion 53 TS Jodha 7.
Trance 1; Shy Girl 2.

3. The Agni Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) 1000M, 2.00 pm: 1. Unico Corazon 59 V Walkar 4; 2. Cut Diamond 58.5 Yash Narredu 9; 3. Lucky Charm 58.5 Pereira 2; 4. Miracle Of Mercy 58.5 D Naik 3; 5. Ceasarina 58 DS Daman 8; 6. Earth Quake 58 SP Ranjane 10; 7. To The Moon 58 I Pasha 7; 8. Sunshine Heart 57 Santhosh G 5; 9. Light Of Arabia 56 A Gaikwad 1; 10. Snow King 53.5 Hanumant S 6.

Cut Diamond 1; Lucky Charm 2.

4. The Star Wish Plate (Cl IV, rated 20-46) 1400M, 2.30 pm: 1. Queen 61 DS Daman 6; 2. Zanthos 57.5 DK Ashish 13; 3. Brave Fighter 56.5 P Trevor 7; 4. Burn 56 A Agarwal 10; 5. Casino Jack 55.5 I Pardeshi 9; 6. Double Or Quits 55 TR Shaikh 5; 7. Mchumba 54 R Shelar 2; 8. Samay Balwan 53.5 Dashrath S 4; 9. Ice Rink 52.5 C Umesh 8; 10. Mighty Splendor 51.5 S Jadhav 1; 11. Wind Of The Hills 51.5 Hanumant S 11; 12. Mahima 49.5 Neeraj Rawal 3; 13. Star Builder 49.5 CS Jodha 12.
Samay Balwan 1; Brave Fighter 2.

5. The Amorous Knight Trophy (terms) 1400M, 3.00 pm: 1. Golden Millenium 56 M Roushan 4; 2. Indus Prince 56 NS Parmar 1; 3. Pepito 56 D Williams 7; 4. Spades 56 P Trevor 3; 5. Tinogona 56 V Jodha 2; 6. Athens 54.5 Dashrath S 9; 7. Innocent Affair 54.5 S Kamble 11; 8. Lhotse 54.5 N Jodha 8; 9. Midnight Dancer 54.5 D Naik 6; 10. Simply Divine 54.5 J Chinoy 5; 11. Ukulele 54.5 Neeraj Rawal 10.

Pepito 1; Spades 2.

6. The Secret Romeo Plate (Cl II, rated 60-86) 1000M, 3.30 pm: 1. Sea Treasure 61.5 P Naidu 9; 2. Saints N Sinners 61 Chandrakant 5; 3. Brindaban 57 Yash Narredu 10; 4. Brynhill 57 NS Parmar 3; 5. Deep Diver 55 S Kamble 2; 6. In The Limelight 54.5 SJ Sunil 8; 7. So True 54.5 A Gaikwad 4; 8. Wild Waves 54.5 TR Shaikh 11; 9. Dictator 53.5 DK Ashish 6; 10. Celsius 53 G Amit 7; 11. Invincible 50 S Zervan 12; 12. Intesar 49 CS Jodha 1.

Brindaban 1; Invincible 2.

7. The Ruben Star Trophy (Div II) (Cl III, rated 40-66) 1400M, 4.00 pm: 1. Royal Passion 59 Kavraj S 7; 2. Ucheshrawa 58.5 S Joseph 1; 3. Achieve 58 NS Parmar 6; 4. Advance To Contact 58 N Jodha 8; 5. Sound Of River 58 I Pasha 9; 6. Dhanyavaad 57.5 Sandeep Jadhav 3; 7. Fire Engine 57.5 R Shelar 2; 8. Zenofic 57 Yash Narredu 10; 9. Mambo Magic 56 S Mosin 4; 10. Merchantofvenice 55.5 P Trevor 5.

Zenofic 1; Merchantofvenice 2.

8. The Ascot Lass Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) 1200M, 4.30 pm: 1. Scalanaya 59 S Kamble 6; 2. Ice Gate 58.5 SP Ranjane 3; --. Mumbai King 58 (Withdrawn) --; 4. Open Offer 58 Neeraj Rawal 2; 5. Majesterian 57.5 J Chinoy 11; 6. Seven Seas 57.5 Dashrath Singh 10; 7. Leontine 56 Kishore Kadam 7; 8. Wind And Stars 56 CS Jodha 5; 9. Copperglow 55.5 SJ Sunil 9; 10. Star Gazing 55 R Ajinkya 1; 11. Missfield 54.5 Kavraj S 8; 12. Stormyday 52.5 Hanumant S 4.

Seven Seas 1; Open Offer 2.

9. The Ascot Lass Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) 1200M, 5.00 pm: 1. Superlicious 61.5 Yash Narredu 2; 2. Grand Duke 60 NS Parmar 10; 3. Veni Vidi Vici 59.5 J Chinoy 4; 4. Great Expectation 59 P Trevor 8; 5. Scarlet Of Hope 59 P Naidu 11; 6. Alejor 58 S Kamble 7; 7. El Wonder 58 TS Jodha 9; 8. Earth Tamer 57.5 SP Ranjane 6; 9. Mountain Wind 56.5 Hanumant S 1; 10. Essence Of Love 56 A Agarwal 3; 11. Brazil 54 N Jodha 12; 12. Nirbhaya 54 KN Bhati 5.

Great Expectation 1; Superlicious 2.

Day’s best: Zenofic; Double: Cut Diamond and Great Expectation.
I Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7; II Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9; I Treble: 2, 3, 4; II Treble: 6, 7, 8; III Treble: 7, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)