Prashanth pips Ajith to clinch 100M title

Athletics: DAC Weekend meet: Praneetha, Ruthvik complete grand double

Prashanth pips Ajith to clinch 100M title


SPRINTING AHEAD: Prashanth Dwivedi (left) of St Philomena’s powers to the boys’ under-16 100M gold at the Deccan Athletic Club’s weekend meet on Sunday. DH PHOTO

Ajith had finished on top in the first two legs of the competition, pushing Prashanth to second place both times.
But on Sunday, Prashanth edged ahead, taking the gold in 12.2 seconds. Ajith claimed silver in 12.3.

Rashtriya Military School dominated the boys’ events, claiming seven gold medals. RMS’ Prarabh Bhadoriya claimed a double in the under-13 section, claiming the long jump and triple jump events, while his team-mate Suresh Kumar topped in 800M and 3000M.
In the under-16 category, Ruthvik TS of Bethany School won the long jump and high jump gold medals while in the girls’ under-12 section, Kavya Annie Jacob of Clarence HS claimed the 60M hurdles and long jump titles. Meanwhile, Praneetha Pradeep (100M and long jump) and Rashmita S (800 and 1500M) maintained their top form in the girls’ under-15 section, winning their events with ease.

Results:
Boys: Under-16: 100M: Prashanth Dwivedi (St Philomena’s) 12.2 seconds, 1; Ajith G (Sri Vidya Mandira) 12.3, 2; Aditya Kumar (RMS) 12.4, 3.
800M: Rahul Hegde B K (Bharath Vidya Niketan) 2:18.3, 1; Aravind I (The Best HS) 2:23.2, 2; Vivek Giri (RMS) 2:25.8, 3.

3000M: Vivek Giri (RMS) 10:24.9, 1; Aravind I (The Best HS) 10:42.6, 2; Abhilash M (Indira Nagar HS) 11:16.9, 3.

110M hurdles: Don Bosco (Ever Shine HS) 18.1 seconds, 1; Aravind Tej J (Indira Nagar HS) 18.6, 2; Gowtham J (Evershine) 18.9, 3.

Long jump: Ruthvik T S (Bethany) 5.70 metres, 1; Prashanth Dwivedi (St Philomena’s) 5.58, 2; Gowtham J (Evershine) 5.57, 3.

Triple jump: Deepak V (Evershine HS) 11.80 metres, 1; Don Bosco (Evershine HS) 11.79, 2; Manav R Kapai (Vidya Niketan) 11.00, 3.

High jump: Ruthvik T S (Bethany) 1.65 metres, 1; Jesse Sandesh (Mahila Seva Samaja HS) 1.65, 2; Deepak V (Evershine HS) 1.55, 3.

Shot put: Udaykumar Y (Sri Ramakrishnan H S) 10.76 metres, 1; Mohammad Alikhan (The Best HS) 10.35, 2; Rajesh N C (Aata Odnaata) 9.19, 3.

Under-13: 100M: Anish Kumar Singh (Rashtriya Military School) 13.3 seconds, 1; Mohith Reddy K (Ryan International) 13.6, 2; Lokesh S (Bala Yesu Vidyalaya) 13.7, 3.
800M: Suresh Kumar (RMS) 2:43.4, 1; Bibek Sen Choubey (RMS) 2:44.8, 2; Akash Sharma (RMS) 2:50.6, 3.

3000M: Suresh Kumar (RMS) 11:22.04, 1; Suhas Y (Shanthi Niketan) 11:32.7, 2; Akash Sharma (RMS) 12:04.1, 3.

80M hurdles: Abhishek Chatopadhyay (RMS) 15.3 seconds, 1; Nithin Joy (Shanthi Niketan) 16.1, 2; Vishal Singh (RMS) 16.4, 3.

Long jump: Prarabh Bhadoriya (RMS) 4.60 metres, 1; Lokesh S (Bala Yesu) 4.50, 2; Pavan S Shekhar (Carmel) 4.26, 3.

Triple jump: Prarabh Bhadoriya (RMS) 9.83 metres, 1; Neeraj Kumar (RMS) 9.31, 2; Rajat Kumar Dalal (RMS) 9.11, 3.

High jump: Yash M Karkar (Vidya Niketan) 1.20 metres, 1; Siddharth Ganesh (Vidya Niketan) 1.18, 2; Anisor Rahman (RMS) 1.16, 3.

Shot put: Tushar N Yadav (Carmel School) 8.29 metres, 1; Mohith Reddy K (Ryan International) 7.85, 2; Anish Kumar Singh (RMS) 7.44, 3.

Girls: Under-15: 100M: Praneetha Pradeep (Bethany High School) 13.3S 1; Monika S (Bala Yesu Vidya High School) 14.4 2; Renuka VR (Aata Odanaata High School) 14.6 3.
800M: Rashmita S (Mahila Seva Samaja High School) 2:33.6 1; Bency B Rehel (Mary Immaculate High School) 2:44.7 2; Nivetha T (RV Public School) 2:49.2 3.

1500M: Rashmita S (Mahila Seva Samaja High School) 5:25.2 1; Chandana H (Carmel School) 6:13.8 2; Shivani Jain M (RT Nagar Public School) 6:28.0 3.

100M hurdles: Srishti Sunil (Vidya Shilp Academy) 17.03S 1; Meghana Shetty (Stella Mary’s High School) 17.6 2; Rachita KS (National Public High School) 19.3 3.

Long jump: Praneetha Pradeep (Bethany High School) 5.25M 1; Dhanya Khan (Holy Angels Higher Primary School) 4.92 2; Rachita KS (National Public High School) 4.70 3.
Triple jump: Meghana Shetty (Stella Mary’s School) 10.31M 1; Vaishali Somaiah (Clarence High School) 9.83 2; Namratha Menon (Sacred Heart Girls School) 8.73 3.

High jump: Srishti Sunil (Vidya Shilp Academy) 1.48M 1; Zeewalasu Yolineira (Stella Mary’s School) 1.46 2; Dhanya Khan (Holy Angels Higher Primary School) 1.35 3.

Shot put: Neha Marla (Vidya Niketan School) 6.93M 1; Shidra Sharief (Holy Angels Higher Primary School) 6.62 2; Yeshika (Vidya Niketan School) 6.47 3.

Under-12: 100M: Ela Manya Navin (Sacred Heart) 15.3S 1; Jaya Nathini J (The Brigade School) 15.4 2; Mariam Fathima (Holy Angels Higher Primary School) 15.6 3.
800M: Syed Mehreen (Holy Angels Higher Primary School) 3:08.3 1; Amritha S (The Brigade School) 3:11.7 2; Akanksha PR (Vidya Niketan) 3:15.4 3.

1500M: Aishwarya D (Holy Angels Higher Primary School) 6:57.9 1; Krithika A (Holy Angels Higher Primary School) 7:11.0 2; Asfiya Azeez (Holy Angels Higher Primary School) 7:26.1 3.

60M hurdles: Kavya Annie Jacob (Clarence High School) 13.2S 1; Aquileena (Holy Angels Higher Primary School) 13.5 2; Cynthia Joy J (Vidya Niketan) 13.8.

Long jump: Kuthuja Kahanum (Holy Angels Higher Primary School) 4.00M 1; Gargi Sivaram (The Brigade School) 3.60 2; Arshiya Khan (Holy Angels Higher Primary School) 3.54 3.
Triple jump: Kavya Annie Jacob (Clarence High School) 7.93M 1; Jagrati Bansal (Vidya Niketan) 7.92 2; Tanisha Nayak (Baldwin Girls High School) 7.80 3.

High jump: Aquileena (Holy Angels Higher Primary School) 1.16M 1; Poorna Devi (Vidya Niketan) 1.16 2; Jagrati Bansal (Vidya Niketan) 1.14 3.

Shot put: Ahana Appaiah (Vidya Niketan) 6.66M 1; Mariam Fathima (Holy Angels Higher Primary School) 5.96 2; Vaishnavi S (Vidya Niketan) 5.94 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry