Grand Madame for feature

Udhagamandalam card

R Foley-trained Grand Madame, to be ridden by G Ross is fancied for the London Bridge Cup, 1300 metres, the main event of the races to be held here on Saturday.
1. Deep Curve Plate (terms) -- 1200M, 11.00 am: Flying Man 55 Azmal Hussain 6; 2. Montblanc 55 Mukesh Kumar 5; 3. Orthodox 55 Srinivasan 1; 4. Soft Switch 55 PM Bopanna 3; 5. Blazing Time 53.5 Zulquar Nain 2; 6. Rupali 53.5 C Umesh 4.
Rupali 1; Blazing Time 2.
2. Stone Hill Plate (Div I) (terms) -- 1200M, 11.25 am: 1. Beau Dancer 60.5 S Kabthar 6; 2. The Honorable 60.5 Miss Roopa 8; 3. Tribulation 60.5 G Ross 1; 4. Colour Me Pretty 57 Rajendra S 4; 5. Ambitious 54 Prem 5; 6. Cative Heart 51.5 PM Bopanna 7; 7. Cherish The Moment 50 Mukesh Kumar 3; 8. Rainbow Fire 50 Manikandan 2.
Colour Me Pretty 1; The Honorable 2.
3. London Bridge Cup (Cl I, handicap) -- 1300M, 11.50 am: 1. Badge Of Gold 60 Manikandan 3; 2. Queen’s Guest 60 S Kabthar 6; 3. Flashing Star 59.5 Rajendra S 7; 4. Grand Madame 59 G Ross 1; 5. Moon Emperor 58 Babul 4; 6. Royal Falcon 57.5 C Velu 8; 7. Noble View 55 Prem 2; 8. Flaming Ace 50.5 Miss Roopa 5.
Grand Madame 1; Noble View 2.
4. May Day Cup (Div I) (Cl IV, handicap) -- 1300M, 12.15 pm: 1. Formidable Force 60 Ross 6; 2. Pastiche 60 Kabthar 4; 3. The Chieftain 59 Roopa 1; 4. Star Millionaire 58 Rajendra 7; 5. Star Hopeful 57.5 Manikandan 8; 6. Regal Reform 55.5 Babul 5; 7. Chief’s Dream 55 Velu 2; 8. Twilight Time 54.5 Prem 3.
Chief’s Dream 1; Star Hopeful 2.
5. Stone Hill Plate (Div II) (terms) -- 1200M, 12.45 pm: 1. Blazing Comet 60.5 Rajendra S 4; 2. Salsa King 60.5 Babul 7; 3. Supersticious 60.5 C Velu 5; 4. Hearts And Flowers 59 Miss Roopa 3; 5. Kings Ransom 58.5 Manikandan 6; 6. Galaxy Quest 54 G Ross 1; 7. Frost Prince 51.5 S Kabthar 2.
Hearts And Flowers 1; Kings Ransom 2.
6. May Day Cup (Div II) (Cl IV, handicap) -- 1300M, 1.10 pm: 1. Golden Symbol 60 Rajendra S 8; 2. Musical Paradise 58 S Kabthar 2; 3. Forever Mark 57 Babul 3; 4. Kingdom Of Heaven 56.5 Prem 6; 5. All My Colours 53.5 C Velu 4; 6. Assert The Right 53 Miss Roopa 1; 7. Divine Gleam 52.5 G Ross 5; 8. Victory Peak 52 C Brisson 7.
Divine Gleam 1; Kingsom Of Heaven 2.
7. Indu Nagar Plate (Cl II, handicap) -- 1200M, 1.40 pm: 1. Cosmic Explorer 60 C Velu 4; 2. Savannah Fleet 59 Prem 6; 3. Be My Hero 55.5 Rajendra S 2; 4. Empirical 52.5 Manikandan 8; 5. Best Of The Blues 50 Miss Roopa 7; 6. Bourbon Bay 50 G Ross 1; 7. National Trust 50 S Kabthar 5; 8. Newfoundland 50 Babul 3.
Empirical 1; National Trust 2.
8. Common Wealth Plate (Cl VB, handicap) -- 1200M, 2.05 pm: 1. Fleeting Star 60 C Velu 4; 2. Klaxon 60 Babul 3; 3. Over The Limit 55 Rajendra S 7; 4. Star Emblem 52.5 Prem 8; 5. Disco Star 51 G Ross 2; 6. Apache Desert 50 Manikandan 6; 7. Brave Emperor 50 Miss Roopa 1; 8. Tycoon Of Stars 50 K Kabthar 5.
Brave Emperor 1; Apache Desert 2.
9. Masinagudi Cup (Cl VB, handicap) -- 1600M, 2.30 pm: 1. Allanridge 61.5 D Huffton 8; 2. Seattle Victory 61 Bopanna 6; 3. Space King 61 Umesh 10; 4. Silent Hunter 60 Brisson 1; 5. Auriferous 59 Z Nain 4; 6. Lord Of Vision 59 Srinivasan 12; 7. Luck By Chance 58.5 Sham 5; 8. Majestic Missile 57.5 A Hussain 3; 9. Highland Legacy 55 Chowgule 2; 10. Camp Commander 52 Mukesh 7; 11. Full House 50.5 Huzaif 11; 12. Regent Court 50 S Manohar 9.
Allanridge 1; Majestic Missile 2.
Day’s best: Divine Gleam. Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. Treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 7, 9.3-4, 5

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry