False rails, width about four metres, will be in place from 1600M to 1000M, and five metres from 1000M to the winning post.
1. honeyday plate (div ii) (rated 20-45) -- 1200m: 1.30 pm
1. Powerfuldreams (Narayana Gowda) 60 Md Akbar 10
2. Emerald King (Sharat K) 55 H Rathod 5
3. Lightning Express (Sirajuddin) 55 A Imran K 55
4. Steel King (Padmanabhan) 55 A Sandesh 4
5. Sheikhs Emperor (Laxman S) 54 MF Alikhaan 8
6. Supreme Regent (Karan S) 53 M Ravi 3
7. Bernicia (Warren S) 52.5 G Adarsh 9
8. Champagne On Ice (Amit Caddy) 52.5 AR Pradeep 6
9. Saphira (Britto) 52.5 PS Chouhan 11
10. Perfect Speed (Sharat K) 52 Mallikarjun 1
11. Loving Fantasy (Inayathulla) 51.5 Vivek 2
Lightning Express 1; Saphira 2; Loving Fantasy 3.
2. Nad al sheba plate (rated 0-25) -- 1800m: 2.00 pm
1. Alpharetta (S Narredu) 62.5 DK Ashish 4
2. Arsenio (S Narredu) 61.5 G Adarsh 7
3. Angad (Samar Singh) 61 Guruprasad 5
4. Silver Court (Narayana Gowda) 61 MF Alikhan 6
5. Burning Ambitions (Manohar) 57.5 Tauseef A 3
6. Turf Fame (Md Khan) 57.5 D Patel 1
7. Amazing Colour (Warren S) 57 Gautam Raj 2
Alphretta 1; Amazing Colour 2; Silver Court 3.
3. RS nagendra kumar memorial trophy (div iii) (rated 40-65) -- 1200m: 2.30 pm
1. Star Of Desire (Hidayat K) 60 N Rajesh 4
2. Adonis (Dhariwal) 59.5 L Stephane 2
3. Prashastha (Prithviraj) 59.5 P Ramesh 9
4. Luminous Gold (Manohar) 59 Tauseef A 3
5. A Move To Remember (Warren S) 58.5 G Adarsh 7
6. Fame And Glory (S Narredu) 58.5 Appu 1
7. Oceanic Wind (Narayana Gowda) 58.5 P Trevor 5
8. Youre Stunning (Pradeep) 58.5 Vivek 11
9. Bid For Glory (Amit Caddy) 57.5 D Patel 10
10. Drop Of Honey (Tharun T) 57.5 PS Chouhan 6
11. All Rise (Baabu Rao) 57 Srinivas Rao 8
Oceanic Wind 1; Adonis 2; Drop Of Honey 3.
4. Fire haven plate (terms) -- 1100: 3.00 pm
1. Equanimity (Narayana Gowda) 56 P Trevor 10
2. Living Legend (Sharat K) 56 M Mark 5
3. Red Bishop (Padmanabhan) 56 Ranjeet S 7
4. Royal Taurian (Amit Caddy) 56 Vinod Shinde 8
5. Scenic Blast (S Komandur) 56 Srinath 1
6. Secret Punch (Sirajuddin) 56 A Imran K 4
7. Signifies (Manohar) 56 Tauseef A 6
8. Aegis (Deshmukh) 54.5 PS Chouhan 12
9. Astonishing (S Attaollahi) 54.5 R Marshall 3
10. Miss Ching (Neil Darashah) 54.5 L Stephaane 11
11. Mountain Splendor (A M’lorkar) 54.5 C Alford 2
12. Winning Touch (Karan S) 54.5 M Ravi 9
Aegis 1; Miss Ching 2; Scenic Blast 3.
5. RS nagendra kumar memorial trophy (div i) (rated 40-65) -- 1200m: 3.30 pm
1. Balas Glory (Prithviraj) 62.5 Raja Rao 10
2. Fortune Queen (Sharat K) 62.5 H Rathod 2
3. Chronicle (Tharun T) 61.5 Melvyn 5
4. Lad Diva (I Ghatala) 61 Vaideeshwaran 6
5. Sweet Timer (Puttanna) 60.5 Srinath 1
6. Shuddering (D Byramji) 58 PS Chouhan 3
7. Sky Glider (A Mangalorkar) 58 N Rajesh 7
8. Youre Chilubuli (Pradeep) 58 T Bernard 9
9. Amar Prem (S Narredu) 57 K Chethana 8
10. Spark Of Silver (JS Pillay) 57 Merchant 4
Lad Diva 1; Shuddering 2; Amar Prem 3.
6. Juvenile sprinters’ million (grade iii) (terms) -- 1200m: 4.00 pm
1. Vijays Conquer (Laxman S) 57 Gallagher 6
2. Current Ray (Dhariwal) 55.5 L Stephane 7
3. Notredame (L D’Silva) 55.5 A Imran K 2
4. Amaretto (CD Katrak) 54 P Trevor 9
5. Chul Bul Pandy (I Ghatala) 54 B Paswan 1
6. Color Me Money (Amit Caddy) 54 VR de Sousa 5
7. Crown Rule (Shroff) 54 PS Chouhan 4
8. Free Law (A Mangalorkar) 54 C Alford 8
9. Loveatfirstsight (Padmanabhan) 52.5 A Sandesh 3
Loveatfirstsight 1; Chul Bul Pandy 2; Vijays Conquer 3.
7. SMT bhagirathi memorial trophy (rated 40-65) -- 1400m: 4.30 pm
1. Goodwood Park (Neil Darashah) 60 Ch K Chary 9
2. Magnitude (Ganapathy) 59 Gallagher 3
3. Touching The Town (Padmanabhan) 59 Srinath 4
4. Golden Rule (L D’Silva) 58.5 Christopher 7
-. Virtuoso (Tharun T) 58.5 -- -
6. Matias (Byramji) 56 DK Ashish 5
7. St Catz (N Cama) 55.5 C Alford 10
8. Castle Town (Deshmukh) 55 PS Chouhan 1
9. Muqtadir (Dhariwal) 54.5 Appu 2
10. Attractor (Sharat K) 54 Md Shoaib 8
11. Sovetskaya (S Attaollahi) 53.5 N Rajesh 6
12. Gun Salute (S Narredu) 53 Shahbuddin 11
Sovetskaya 1; Touching The Town 2; St Catz 3.
8. RS nagendra kumar memorial trophy (div ii) (rated 40-65) -- 1200m: 5.00 pm
1. Leon Cavallo (I Ghatala) 61 Vaideeshwaran 8
2. On A Roll (Sharat K) 58.5 Md Ghous 5
3. Recharged (Faraz Arshad) 58.5 N Rajesh 10
4. Supreme Arch (Md Khan) 57 Shivakumar 3
5. Anna (A Mangalorkar) 56.5 C Alford 1
6. Enduring Speed (Britto) 56.5 Noornabi 6
7. Moves Goodenough (Ganapathy) 56.5 Gallagher 11
8. Don Diego (D Byramji) 56 PS Chouhan 7
9. Endurance (Narayana Gowda) 56 P Trevor 9
10. Foswell (Dhariwal) 56 Merchant 2
11. Kripa (JS Pillay) 55 Chandrakant 4
Enduring Speed 1; Moves Goodenough 2; Recharged 3.
9. Honeyday plate (div I) (rated 20-45) -- 1200m: 5.30 pm
1. Arabian Gold (Dhariwal) 62 L Stephane 8
2. Shahraan (Prithviraj) 61 Kiran Rai 9
3. Sky Rider (A Mangalorkar) 59 N Rajesh 1
4. Jaanvi (Sharat K) 58.5 Md Shoaib 5
5. Western Palace (Warren S) 58.5 A Qureshi 12
6. Gurujosh (Md Khan) 57 Afsar Khan 11
7. Abbys Baby (Amit Caddy) 55.5 VR de Sousa 6
8. Rhythmic Dancer (Narayana Gowda) 55 PS Chouhan 4
9. Spark Of Knight (JS Pillay) 55 Merchant 3
10. Sun Rich (Inayathulla) 53 Vivek 7
11. Move Fast (Karan S) 52.5 M Ravi 10
12. Sachimore (Britto) 51.5 R Bharath 2
Arabian Gold 1; Abbys Baby 2; Rhythmic Dancer 3.
Day’s best: Aegis.
Double: Loveatfirstsight and Arabian Gold.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 2, 4, 5. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 4, 7, 8, 9.
Deccan Herald is on WhatsApp Channels| Join now for Breaking News & Editor's Picks