Maddox tipped to win

Pune race card

CD Katrak-schooled Maddox, to be ridden by YS Srinath, is fancied to take home the Piaggio General Rajendrasinhji Million over 1800 metres, the plum event of the races held here on Saturday.

1. Amber Royal Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 2.00 pm: 1. Grant Park 61 DS Rathore 3; 2. Svelte Lady 59.5 TS Jodha 5; 3. Reinstate 57.5 A Agarwal 7; 4. Star Burst 57.5 Suraj Narredu 2; 5. Halo Of Beauty 56 D Naik 1; 6. Laurus Pride 54.5 J Chinoy 6; 7. Katrina 50.5 CS Jodha 4.
Reinstate 1; Grant Park 2.

2. Gironde Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Prince Of Troy 59 L Stephane 4; 2. Lago Medio 58.5 C Rajendra 2; 3. Dictator 57.5 Dashrath S 3; 4. Lakhadema 57.5 Neeraj Rawal 6; 5. Amberogio 57 Kavraj S 5; 6. Gatravat 54.5 F Irani 1; 7. Always Smile 54 T Atul 7.
Prince Of Troy 1; Lakhadema 2.

3. Golfing Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Halo Of Fame 61.5 Akshay 7; 2. Eye Of The Storm 61 S Kamble 2; 3. Lake Winnipeg 60.5 Suraj Narredu 5; 4. Ocean Admiral 60 S Zervan 3; 5. Mahima 58 R Shelar 4; 6. Flying Jewel 57 J Pradeep 1; 7. Octopaul 52 N Jodha 6.
Ocean Admiral 1; Lake Winnipeg 2.

4. Odds On Trophy (Cl I, rated 80 & upward) -- 1400M, 3.30 pm: 1. Misschevious Trot 59 P Trevor 3; 2. Ares 57 DK Ashish 4; 3. Ciel Indienne 56 B Prakash 2; 4. White Knight 55.5 Dashrath S 6; 5. Desert Rule 52.5 A Sandesh 1; 6. Star Warrior 51.5 P Kamlesh 5.
Ciel Indienne 1; Star Warrior 2.

5. Aerobica Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Steely Dan 60.5 Dashrath S 6; 2. Silver Soul 60 Neeraj Rawal 7; 3. Gloria 58.5 L Stephane 9; 4. Marine Zone 58.5 PS Chouhan 4; 5. San Rafael 56 C Rajendra 2; 6. Celtic Manor 54 TS Jodha 10; 7. Midnight Club 53.5 Kavraj S 3; 8. Distinguished 52.5 CS Jodha 5; 9. Walking Tall 52 J Chinoy 1; 10. Arabian Eagle 51.5 TR Shaikh 8.
Steely Dan 1; San Rafael 2.

6. Piaggio General Rajendrasinhji Million (terms) -- 1800M, 4.30 pm: 1. Maddox 57 Srinath 2; 2. Marauder 57 C Rajendra 1; 3. Star Of Gibraltar 57 B Prakash 5; 4. Lake Paradise 55.5 Suraj Narredu 3; 5. Saratoga Spring 53 DK Ashish 6; 6. Swift Memories 51.5 Dashrath S 4.
Maddox 1; Lake Paradise 2.

7. Specialist Plate (terms) -- 1000M, 5.00 pm: 1. Salt 57 S Sunil 2; 2. Mountain Wind 55.5 Suraj Narredu 5; 3. Scorch 54 A Sandesh 8; 4. Special FX 54 Dashrath S 7; 5. Mountain Treasure 51.5 J Chinoy 4; 6. Double Diamond 50 S Zervan 3; 7. Genevieve 50 Kishore Kadam 6; 8. Hennessy 50 M Kharadi 1.
Salt 1; Scorch 2.

8. Northern Command Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1600M, 5.30 pm: 1. Lake Combo 61 DS Rathore 12; 2. Circus Ring 59.5 S Sunil 10; 3. Radical Mackie 59.5 P Trevor 8; 4. Saddlers Rule 59.5 TS Jodha 3; 5. Aslan 59 CS Jodha 2; 6. Ocean Touch 58 J Chinoy 1; 7. Ocean Treasure 56.5 R Shelar 7; 8. Kalinga Star 55.5 I Pardeshi 6; 9. Arzaan 55 J Pradeep 9; 10. Golden Kingdom 52 D Naik 5; 11. King’s Troop 49.5 S Zervan 11; 12. Cavalryman 49 A Sandesh 4.
Radical Mackie 1; Ocean Touch 2.
Day’s best: Salt.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 7, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)