Smashing tipped for plum event

Mumbai race card

Smashing, to be ridden by Trevor Patel, is fancied to lift the 1800M Maharaja Jiwajirao Scindia Trophy (Grade III), the feature event of the races to be held on Sunday.

1. Victory March Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 1.30 pm: 1. Gararo 60 AJ Nilesh 1; 2. Domain Anna 59.5 Kavraj S 7; 3. Herculean 59 P Trevor 5; 4. Tudor Regent 59 N Bhujbal 2; 5. Rio Del Ray 57 Sandeep Jadhav 6; 6. Ashwa Prahar 54 Dashrath S 9; 7. Brut Rose 53.5 A Sandesh 4; 8. The Saint 51.5 CS Jodha 8; 9. Let It Fly 51 S Kamble 3.
Rio Del Ray 1; Brut Rose 2.
2. Sonny Brar Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1600M, 2.00 pm: 1. Limitless Hills 59 P Naidu 1; 2. Incognito 56 A Sandesh 2; 3. Neath 53.5 Dashrath S 4; 4. Invictus 49 S Zervan 3.
Incognito 1; Limitless Hills 2.
3. Lady Moura Plate (Cl III, rated 40-66) -- 2400M, 2.30 pm: 1. Rodeo 59 Dashrath S 5; 2. Caesars Star 56.5 CS Jodha 4; 3. Mountain Force 55 Suraj Narredu 1; 4. Cypress Point 53.5 Neeraj Rawal 3; 5. Monet 50.5 S Zervan 2.
Caesars Star 1; Monet 2.
4. White Metal Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Viva Zapata 59 H Rathod 4; 2. Wolfgang 59 M Kharadi 13; 3. Mountbatten 58.5 P Trevor 3; 4. Sherlock Holmes 58 Sandeep Jadhav 14; 5. Castletroy 57.5 Dashrath S 8; 6. Crowned Princess 57.5 N Bhujbal 5; 7. Double Or Quits 57.5 S Kamble 6; 8. Jet Stream 57.5 Neeraj Rawal 1; 9. Private Number 57 SP Ranjane 15; 10. Always Smile 56.5 V Jodha 11; 11. Tuscania 56.5 S Mosin 2; 12. Run Like The Wind 56 SK Jadhav 9; 13. McQueen 55.5 Hanumant S 7; 14. Mumbai King 54.5 R Shelar 10; 15. Asahi 54 A Sandesh 12.
Wolfgang 1; Asahi 2.
5. Rose De Bahama Trophy (Cl I, rated 80 & above) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Elena 63.5 N Bhujbal 3; 2. Mountain Regiment 55 Suraj Narredu 2; 3. Saints N Sinners 53.5 Neeraj Rawal 5; 4. Emerging Star 50 Sandeep Jadhav 4; 5. Ishpingo 49.5 Dashrath S 1; 6. Turf Lightning 49.5 A Sandesh 6.
Turf Lightning 1; Elena 2.
6. Kohinoor Square Kheem Singh Million (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Ancient Warrior 56 P Mulrennan 8; 2. Head Of State 56 A Sandesh 3; 3. Presence 56 Neeraj Rawal 1; 4. Scenic Warrior 56 B Sreekanth 5; 5. War Horse 56 Suraj Narredu 6; 6. Zoraavar 56 C Rajendra 4; 7. Brindaban 54.5 P Kamlesh 7; 8. Senora Bella 54.5 S Zervan 2.
Senora Bella 1; Zoraavar 2.
7. NM Irani Trophy (terms) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Amitayus 56 A Sandesh 3; 2. Appalachia 56 P Kamlesh 2; 3. Eclipsed 56 Dashrath S 4; 4. New Star 56 S Kamble 9; 5. Arusha 54.5 Daniel Grant 8; 6. Awakening Ray 54.5 A Agarwal 6; 7. Dolmabache Palace 54.5 Kavraj S 1; 8. Polynesia 54.5 C Rajendra 5; 9. Romalia 54.5 Suraj Narredu 7.
Eclipsed 1; Arusha 2.
8. Maharaja Jiwajirao Scindia Trophy (Grade III) (terms) -- 1800M, 5.00 pm: 1. Macchupicchu 59 A Sandesh 8; 2. Native Knight 58 C Rajendra 6; 3. Smashing 57.5 P Trevor 7; 4. Onassis 55.5 S Zervan 1; 5. Capriole 54.5 Dashrath S 4; 6. Astapi 53 M Kharadi 2; 7. Star Of Gibraltar 53 Suraj Narredu 3; 8. Star Marquess 50.5 DK Ashish 9; 9. Bling 49 C S Jodha 5.
Smashing 1; Onassis 2.
9. White Metal Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 5.30 pm: 1. Mable 67.5 S Mosin 5; 2. Brunello 61.5 A Sandesh 8; 3. Alkazi 60.5 N Jodha 10; 4. Bucharest 59.5 Dashrath S 7; 5. Creme De La Creme 56 S Kamble 2; 6. Ice Skates 55.5 Kavraj S 9; 7. Lucky Red 55.5 I Pasha 1; 8. Walk Of Life 55 A Sayyed 11; 9. Golden Spurs 54.5 Merchant 15; 10. Coquette 54 S Zervan 12; 11. Dreams R Mine 54 A Agarwal 6; 12. Pepe Senior 54 P Naidu 3; 13. Seen it All 54 Hanumant S 13; 14. Double Diamond 53.5 Chandrakant 4; 15. Arabian Glory 51 R Shelar 14.
Coquette 1; Brunello 2.
Day’s best: Turf Lightning
I Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7.
II Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.
Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 2, 3, 4.
II treble: 6, 7, 8. III treble: 7, 8, 9.
Exacta pool: 7, 9.

Comments (+)