Esoterical for main event

Esoterical, to be ridden by Vishwanath and trained by MP Kamath, is fancied to land the spoils in the upper division of the Octogonal Trophy over 1200 metres, the feature event of the races to be held at the Mysore Race Club on Tuesday. 

False rails, average width of 2.5 metres will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. Kovalam plate (rated 00-25) 1200M, 2.00 pm
1. Magic Island (Eshwer)62.5Mudassar8
2. Erica (Monnappa)62.5MD Paswan7
3. La Piperi (Monnappa)62.5A Vishwanath6
4. Catwalk Queen (Dinesh Pujar)61.5Jagadeesh12
5. Beautiful Fin (Ranjeet Shinde)61.5Prabhakaran1
6. Windsor Park (Feroz M Khan)61Shobhan Babu4
7. Concentration (CVGK Kishore)60R Vaibhav2
8. Natural Nine (M Bobby)59Madhu Babu5
9. Aerial Acrobat (MP Kamath)58.5Milan9
10. Artisan (Rakesh)57.5Sarvan Kumar11
11. Argentum (V Appachu)57.5S Mubarak3
12. Samrat (PC Tejaswi)52.5Tauseef A10

Magic Island 1; Beautiful Fin 2; Erica 3.
2. Solitaire plate (terms) 1100M, 2.30 PM
1. Class Above (Rakesh)55Sarvan Kumar8
2. Phelalee (Rakesh)55Shivnath P9
3. The Back Bencher (Vishal Yadav)55Ajeet Kumar5
4. As Always (Monnappa)53.5Vivek6
5. Beautiful Effect (Rakesh)53.5S Selvaraj1
6. Catchy Charger (MP Kamath)53.5Jagadeesh2
7. Jota (M Eshwer)53.5R Vaibhav2
8. New Sunrise (PC Tejaswi)53.5Gautam Raj4
9. Society Music (Monnappa)53.5A Viswanath10
10. Touch Of Romance (Bipin VS)53.5TS Jodha11
11. Vroom Vroom (Vishal Yadav)53.5Arshad Alam7

Jota 1; Catchy Charger 2; Touch Of Romance 3.
3. Splash plate (rated 20-45) 1600M, 3.00 pm
1. Noughtsandcrosses (Feroz M Khan)61.5Irvan Singh9
2. Queens Colour (Ranjeet) 61Prabhakaran4
3. Formidable (Vishal Yadav)58.5Tauseef A8
4. Persian (Vishal Yadav)57Himanshu6
5. Brillante (Dinesh Pujar)56Jagadeesh3
6. Born To Perform (Feroz M Khan)55Santosh K2
7. Take Off (Bipin VS)53.5Vivek7
8. Truthandfaith (V Appachu)53.5A Vishwanath10
9. Supreme Strength (V Appachu)53S Hussain5
10. Prost (PC Tejaswi)52R Vaibhav1
Prost 1; Queens Colour 2; Persian 3.
4. Octogonal plate (Div II) (rated 40-65) 1400m, 2.45 pm
1. Emerald (V Appachu)60S Mubarak12
2. Time Flies (CVGK Kishore)59.5R Vaibhav2
3. Silver Sceptre (Santosh Rao)59.5Ramesh Kumar7
4. Huckleberry Finn (Darashah)59MD Paswan9
5. Lake Emerald (Rakesh)58.5Sarvan Kumar4
6. Getafix (Ranjeet) 56Irvan Singh8
7. Happiness (Ranjeet) 56Chandrashekar6
8. Game Face (Bipin VS)55.5Vivek11
9. Ground Marshal (T Natraj)55Gnaneshwar10
10. Born For Beauty (Sharavanan)55Prabhakaran3
11. Knowledge (Monnappa)52A Vishwanath5
12. Herculean (Vishal Yadav)52Ajeet Kumar1
Time Flies 1; Herculean 2; Getafix 3.
5. Varuna plate (Div I) (rated 20-45) 1400M, 4.00 pm
1. Thrillseeker (PC Tejaswi)62C Harish5
2. Jazzbythebay (T Natraj)61.5IA Khan11
3. Galaxy Queen (Feroz M Khan)60Shoban Babu 6
4. Mischief (Vishal Yadav)59.5Himanshu1
5. Jaldi (CVGK Kishore)58.5Jagadeesh9
6. Belle Etoile (Darashah)58MD Paswan8
7. Sharp Girl (Rakesh)58M Roushan12
8. Chandini (Rakesh)57Sarvan Kumar7
9. Enduring Speed (Bipin VS)55.5Vivek2
10. Shubkamna (Dinesh Pujar)54Shivnath P10
11. Peppr (Santosh R)53.5Ramesh Kumar3
12. Time Secret (V Appachu)52.5S Mubarak4
 
Belle Etoile 1; Shubkamna 2; Galaxy Queen 3.
6. Octogonal Trophy (Div I) (rated 40-65) 1200M, 4.30 pm
1. Esoterical (MP Kamath)62.5A Vishwanath6
2. Bucethalis (Vishal Yadav)62Ajeet Kumar10
3. Golden Slipper (Darashah)61MD Paswan1
4. Winter Wind (Rakesh)60Shiva Kumar12
5. Aanchal Beauty (Ranjeet) 60Nassar Alam9
6. Tusker (Dinesh Pujar)59.5Shivnath P5
7. Starlight Magic (Rakesh)59.5Sarvan Kumar3
8. Caldera (Sharavanan)59Milan8
9. Amazer (V Appachu)59S Hussain7
10. Impedimenta (Ranjeet) 58.5Irvan Singh11
11. Superb Style (Santosh R) 58.5Mallikarjun4
12. Shuddering (Bipin VS)57.5MD Kareem2
 
Esoterical 1; Starlight Magic 2; Impedimenta 3.
7. halebeedu plate (rated 60 & ABOVE) 1200M, 5.00 pm
1. Demanding Format (Vishal Yadav)64Himanshu7
2. Castle King (Rakesh)60.5M Roushan8
3. Azure Fire (MP Kamath)58.5Madhu Babu6
4. Daring Dynamite (MP Kamath)58.5MA Milan12
5. Scholar (Vishal Yadav)58.5Ajeet Kumar11
6. Yakeen (M Bobby)56.5Gnaneshwar9
7. Rebecca (Bipin VS)56TS Jodha1
8. Alizadeh (Ranjeet) 55.5Irvan Singh5
9. Flying Tricolour (Santosh R) 55.5Chandrashekar10
10. Midtown Magic (Santosh R) 54.5Mallikarjun4
11. Miyarsprincess (MP Kamath)53.5Jagadeesh2
12. Sky High (Darashah)53Arshad Alam3
Yakeen 1; Azure Fire 2; Flying Tricolour 3.
8. Varuna Plate (div iI) (rated 20-45) 1400M, 5.30 pm
1. Rosie’s Dream (Feroz M Khan)60Milan8
2. Triple Victory (CVGK Kishore)58.5Jagadeesh5
3. Sequana (Vishal Yadav)58.5Tauseef A1
4. Beyond Thankful (Bipin VS)55.5TS Jodha9
5. Ice Brown (Rakesh)55.5S Selvaraj6
6. Its My Party (Ranjeet) 55Nassar Alam4
7. Born Electric (Darashah)54.5Arshad Alam7
8. Black Dragon (Sharavanan)54.5Irvan Singh10
9. Zamindar (Monnappa)54Vivek12
10. Secret Missile (M Bobby)52.5Santosh K2
11. Will Still (Santosh R) 52.5Chandrashekar3
12. Jeevika’s Queen (V Appachu)52.5S Mubarak11

Will Still 1; Beyond Thankful 2; Born Electric 3.

Day’s best: Prost.
Double: Time Flies and Yakeen.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot : 2, 4, 5, 7. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8.
Comments (+)