Silsila fancied to triumph in Captain G Hall Trophy

MUMBAI RACE CARD

Silsila, to be ridden by Kavraj S, is fancied to land the spoils in the upper division of the Captain G Hall Trophy over 1000 metres, the feature event of the races to be held here on Thursday.

1. Bookie’s Delight Plate (Div II) (Class V, rated 1-26) -- 1000M, 1.30 pm: 1. Tropical Zone 59 Dashrath S 5; 2. Pune Warriors 58 Sandeep Jadhav 2; 3. Rashun 58 TS Jodha 8; 4. Always Smile 57.5 SG Prasad 1; 5. Captain Smart 57.5 Kavraj S 6; 6. Amazing Smile 57 S Nayak 10; 7. Midnight Lady 57 NS Parmar 9; 8. Prince 57 P Naidu 3; 9. Rising Angel 56.5 S Mosin 4; 10. Prize Fighter 55 Akshay 11; 11. Daredevil 50.5 A Sayyed 7.
Rising Angel 1; Tropical Zone 2.

2. April Blossom Plate (Class III, rated 40-66) -- 1000M, 2.00 pm: 1. Celsius 59 CS Jodha 6; 2. Bourbon Street 56 S Mosin 5; 3. Song Of Sparrow 54.5 SG Prasad 4; 4. Dreams R Mine 53.5 Kavraj S 3; 5. Magic Star 53 Dashrath S 7; 6. Warrior Prince 52 SP Ranjane 1; 7. Strategy 50.5 P Trevor 2.
Strategy 1; Celsius 2.

3. Lt Col Govind Singh (VRC) Cup (terms) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Gracious 55 S Sunil 4; 2. Veni Vidi Vici 55 J Chinoy 3; 3. Cumbre Vieja 53.5 I Pasha 2; 4. Feisty Lass 53.5 CS Jodha 5; 5. In Time 53.5 S Nayak 1; 6. Timebomb 53.5 P Trevor 6.
Timebomb 1; Veni Vidi Vici 2.

4. Avantage Plate (Class II, rated 60-86) -- 1600M, 3.00 pm: 1. Invictus 60 CS Jodha 5; 2. Hidden Goodness 57 P Trevor 2; 3. Honest Pleasure 55 NS Parmar 1; 4. New World 52.5 S Sunil 4; 5. Domingo 50.5 Dashrath S 3; 6. One Wish 49 Hanumant S 6.
Domingo 1; New World 2.

5. Bookie’s Delight Plate (Div I) (Class V, rated 1-26) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Golden Spurs 61 SG Prasad 5; 2. Zaagros 61 Chandrakant 6; 3. Exactly 60.5 CS Jodha 2; 4. Dream Weaver 60 P Trevor 11; 5. Jaipur Gem 59.5 Kavraj S 7; 6. Precious Opinion 59 TS Jodha 3; 7. Bethlehem 58.5 Sandeep Jadhav 9; 8. Mambo Magic 58.5 P Naidu 4; 9. Princess Love 58.5 RK Mahesh 1; 10. Seen It All 58 Mosin 10; 11. By The Way 54.5 I Pasha 8.
Dream Weaver 1; Jaipur Gem 2.

6. Fiddle Faddle Plate (Class III, rated 40-66) -- 2000M, 4.00 pm: 1. Mon Ami 60.5 S Mosin 2; 2. Negotiator 56.5 R Woodworth 3; 3. Belmont 54 J Fortune 1; 4. The Big Bull 52.5 P Trevor 4; 5. Yodha Shakti 52 Kavraj S 7; 6. Word Of Honour 49.5 Sandeep Jadhav 5; 7. Mufasa 49 CS Jodha 6.
The Big Bull 1; Belmont 2.

7. Anmol Preet Plate (Class IV, rated 20-46) -- 1600M, 4.30 pm: 1. Rubens 59 S Sunil 2; 2. Ucheshrawa 58.5 SG Prasad 1; 3. Shining Path 57 P Trevor 3; 4. Bonobo 56 Kavraj S 16; 5. Kaizer 56 Dharmendar 9; 6. Presence 55.5 NS Parmar 10; 7. Laurus Pride 55 I Pasha 17; 8. Curiosity 54.5 P Naidu 14; 9. Nigella 54.5 S Mosin 15; 10. Administrate 54 Woodworth 7; 11. Cliffs Of Moore 54 Akshay 12; 12. Monteray 54 SS Baria 6; 13. Casino Jack 53 R Shelar 4; 14. Hyde Park 53 Dashrath S 8; 15. The Pace 53 I Pardeshi 13; 16. Cartel 52.5 CS Jodha 5; 17. Star Builder 52 Hanumant S 11.
Rubens 1; Cartel 2.

8. Captain G Hall Trophy (Div II) (Class IV, rated 20-46) -- 1000M, 5.00 pm: 1. Saturday Affair 59 Sandeep Jadhav 1; 2. Foinaven 57 F Irani 5; 3. Home Factor 55.5 R Shelar 2; 4. Arabian Lord 55 P Naidu 14; 5. First Glance 55 S Mosin 7; 6. Earth Sensor 54.5 Hanumant S 6; 7. Pepe Senior 54.5 V Walker 8; 8. Tap Dance 54.5 I Pasha 13; 9. The Magician 54.5 NS Parmar 11; 10. El Wonder 54 SS Baria 4; 11. Katniss 53.5 SG Prasad 9; 12. Peritomoreno 53.5 P Trevor 3; 13. Rajasthan Glory 53.5 J Pradeep 17; 14. Sparkling Gem 53.5 Akshay 12; 15. Siddhi 53 V Jodha 10; 16. Beau Royale 52.5 Chandrakant 16; 17. War Princess 52 D Naik 15.
Saturday Affair 1; Peritomoreno 2.

9. Captain G Hall Trophy (Div I) (Class IV, rated 20-46) -- 1000M, 5.30 pm: 1. Silsila 62 Kavraj S 14; 2. Titleist 60 I Pasha 1; 3. Colourful Prince 59.5 P Trevor 8; 4. Crowned Princess 59.5 Dashrath S 5; 5. Windsor Queen 59.5 J Pradeep 2; 6. Gates Of Heaven 59 Akshay 17; 7. Ice Skates 59 S Mosin 3; 8. Yardstick 57 SG Prasad 13; 9. Affirmation 56.5 NS Parmar 12; 10. Mountain Prince 56.5 SP Ranjane 4; 11. Wasabi 56.5 CS Jodha 15; 12. Hunt For Heads 56 R Shelar 7; 13. Holiday Dancer 55.5 A Sayyed 9; 14. Tahrir 55.5 S Sunil 11; 15. Guns N Roses 54.5 Chandrakant 6; 16. Starriano 54 S Shinde 10; 17. Miracle Of Mercy 53.5 TS Jodha 18; 18. Just By Chance 53 V Jodha 16.
Silsila 1; Affirmation 2.

10. Byculla Club Trophy (terms) -- 2800M, 6.00 pm: 1. Native Knight 59 Dashrath S 4; 2. Antonius Maximus 50 Kavraj S 5; 3. Caesars Star 50 NS Parmar 6; 4. Okavango 50 R Woodworth 3; 5. Rodeo 50 CS Jodha 2; 6. Roswald 50 P Trevor 1.
Native Knight 1; Rodeo 2.
Day’s best: The Big Bull
I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 6, 7, 8. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry