Be Safe fancied for Breeders' Produce Stakes

Mumbai Race Card

Be Safe, trained by M Narredu and to be piloted by B Sreekanth, is fancied to bag the spoils in the Kunigal Stud Breeders’ Produce Stakes (Grade III) race over 1400 metres, the feature event of the races to be held here on Saturday.

1. McDowell Signature Premier Trophy (Div II) (Class IV, rated 20-46) 1400M, 1 pm: 1. Foinaven 59 S Sunil 11; 2. Earth Tamer 58 B Nikhil 1; 3. Alectar 57.5 P Naidu 5; 4. Glorious Opinion 57.5 Neeraj Rawal 10; 5. Medanito 57.5 Dashrath S 6; 6. Giant Luck 57 Kavraj S 4; 7. Guns N Roses 57 Chandrakant 8; 8. Pamushana 57 S Zervan 3; 9. Tempest 57 S Kamble 2; 10. Shaughnessy 56 CS Jodha 9; 11. Stormyday 56 Sandeep Jadhav 12; 12. Ancient World 55 D Naik 7; 13. Osric 54.5 P Trevor 13.
Pamushana 1; Tempest 2.

2. United Spirits Challenge (Div II) (Class III, rated 40-66) 1200M, 1.30 pm: 1. Zoom Zoom 59 A Sandesh 11; 2. Ace Angelfire 58 Neeraj Rawal 8; 3. Dreamliner 58 J Pradeep 5; 4. Analeah 57 S Zervan 2; 5. Ice Zone 57 P Naidu 1; 6. Sheer Romance 56 Dashrath S 10; 7. Awesome Smile 54.5 Chandrakant 6; 8. Gloria 54.5 B Nikhil 4; 9. Alecto 54 S Mosin 3; 10. Brynhill 54 NS Parmar 9; 11. Mountain Song 54 Sandeep Jadhav 7.

Analeah 1; Zoom Zoom 2.

3. McDowell Signature Premier Trophy (Div I) (Class IV, rated 20-46) 1400M, 2 pm: 1. Cactus Cash 62 Kavraj S 11; 2. Stiletto 60.5 B Nikhil 3; 3. Divine Solitaire 59.5 P Trevor 13; 4. Mountain Ruler 59 SP Ranjane 9; 5. Menage A Trois 58.5 Neeraj Rawal 2; 6. Patriotic 58 B Sreekanth 8; 7. Matrioshka 57 CS Jodha 1; 8. Chicharito 56 S Sunil 6; 9. Star Gazing 56 S Kamble 7; 10. Dancing Splendour 55.5 Z Sayyed 5; 11. Samba Warrior 55.5 Dashrath S 10; 12. Nirbhaya 55 SG Prasad 14; 13. Burn 54 Hanumant S 4; 14. Supertramp 54 Srinath 12.

Supertramp 1; Patriotic 2.

4. Bouvet-Ladubay Championship (Div II) (Class IV, rated 20-46) 1000M, 2.30 pm: 1. Snow Angel 60 V Walkar 3; 2. Windsor Queen 59 CS Jodha 9; 3. Zoe 56.5 S Kamble 13; 4. Three Roses 54.5 B Nikhil 2; 5. Waves Of Magic 54.5 S Sunil 8; 6. Bethlehem 54 Sandeep Jadhav 15; 7. El Wonder 54 SS Baria 14; 8. Negredo 54 Akshay 16; 9. Pepe Senior 54 I Pasha 1; 10. Home Factor 53.5 R Shelar 17; 11. Winds Of Change 53.5 A Agarwal 4; 12. Flying Kiss 53 Chandrakant 7; 13. Rocking 52.5 Hanumant S 12; 14. Winds And Stars 52.5 SP Ranjane 5; 15. Be Cool 52 SG Prasad 11; 16. Song Of Africa 51.5 Kavraj S 6; 17. Plan B 50.5 I Chisty 10.

Three Roses 1; El Wonder 2.

5. Bouvet-Ladubay Championship (Div I) (Class IV, rated 20-46) 1000M, 3 pm: 1. Tachyon 62 S Kamble 13; 2. Albuurz 60.5 Kavraj S 1; 3. Crowned Princess 60.5 J Chinoy 5; 4. San Rafael 60.5 CS Jodha 14; 5. Mountain Wind 58.5 A Agarwal 10; 6. Mumbai King 58.5 Srinath 9; 7. Wind Craft 58 P Naidu 8; 8. Samay Balwan 57.5 B Nikhil 6; 9. Nicanora 57 SG Prasad 11; 10. Blind Date 56 Dashrath S 16; 11. Pretty In Patpong 56 Hanumant S 3; 12. Palace Girl 55.5 I Pasha 15; 13. Wind Of The North 55.5 Sandeep Jadhav 12; 14. Classic Ruler 55 H Rathod 4; 15. Emerald Fortune 55 Akshay 2; 16. Nicanor 54.5 I Chisty 17; 17. Walking Tall 52 S Mosin 7.

Blind Date 1; Wind Craft 2.

6. Antiquity Rare Cup (Class V, rated 1-26) 1600M, 3.45 pm: 1. Jen’s Glory 60 S Kamble 5; 2. Splendid Light 60 F Da Silva 8; 3. Maqsad 59.5 A Sandesh 17; 4. Mesmeric 59.5 S Mosin 7; 5. Senor Hill 59.5 Z Sayyed 16; 6. The Other Song 59.5 Srinath 11; 7. Zoltan 59.5 Dashrath S 4; 8. Amaya 58 SS Baria 10; 9. Penny Lane 58 R Woodworth 13; 10. Shockalot 58 CS Jodha 9; 11. Adams Prince 57.5 Kavraj S 12; 12. Mega Star 57.5 Chandrakant 6; 13. Star Prince 57.5 SP Ranjane 1; 14. Gold Necklace 57 B Nikhil 2; 15. Taj E Shahi 57 Akshay 14; 16. Armel 54.5 Hanumant S 15; 17. Dhishkyaon 54 S Sunil 3.

Penny Lane 1; Zoltan 2.

7. McDowell’s No 1 Trophy (terms) 1000M, 4.15 pm: 1. Chase The Ace 55 S Nayak 2; 2. Divine Spark 55 H Rathod 7; 3. Double O Seven 55 Neeraj Rawal 6; 4. Great Expectation 55 CD Hayes 14; 5. Indus Prince 55 I Pasha 12; 6. Artiste 53.5 Dashrath S 11; 7. Ashrafie 53.5 S Kamble 1; 8. Golden Lilly 53.5 S Mosin 3; 9. National Gold 53.5 S Sunil 9; 10. Shivalik Breeze 53.5 NS Parmar 5; 11. Shivalik Skies 53.5 A Sandesh 8; 12. Something Special 53.5 Kavraj S 10; 13. Without Fear 53.5 J Chinoy 4; 14. Zumi Zumi 53.5 P Trevor 13.

Shivalik Breeze 1; Shivalik Skies 2.

8. Black Dog Trophy (Class I, rated 80 & upward) 1200M, 5 pm: 1. Yuville 60.5 Sandeep Jadhav 7; 2. Sharaarat 58.5 Neeraj Rawal 4; 3. Weizhou 58 J Fortune 11; 4. Anahi 57.5 S Mosin 1; 5. Saints N Sinners 56 B Nikhil 8; 6. Silver Streak 55 P Trevor 3; 7. Dancing Prances 54.5 Srinath 5; 8. Picasso 53.5 I Chisty 13; 9. Monza 53 Kavraj S 10; 10. Rio 52.5 R Woodworth 6; 11. Myla Rose 50.5 CS Jodha 9; 12. Neath 50 Dashrath S 12; 13. Amelia 49.5 S Zervan 2.

Dancing Prances 1; Silver Streak 2.

9. Kunigal Stud Breeders’ Produce Stakes (Grade III) (terms) 1400M, 5.30 pm: 1. Be Safe 57 B Sreekanth 10; 2. Don Corleone 54 Dashrath S 7; 3. Vision Of Romance 54 S Sunil 3; 4. Your Royal Majesty 54 S Zervan 6; 5. Majestic Opinion 52.5 CD Hayes 4; 6. Schiavone 52.5 L Beuzelin 9; 7. War Machine 52.5 CS Jodha 5; 8. Celtic Prince 50 S Kamble 2; 9. Top Commander 50 A Sandesh 8; 10. Koalaa 48.5 I Chisty 1.
Be Safe 1; Schiavone 2.

10. United Spirits Challenge (Div I) (Class III, rated 40-66) 1200M, 6 pm: 1. Fortune Hunter 61.5 Srinath 4; 2. Moon Shadow 61.5 SG Prasad 6; 3. Ultrasonic 59 J Fortune 1; 4. Intesar 58.5 SP Ranjane 7; 5. You’re The Boss 58.5 S Kamble 12; 6. Celsius 58 CS Jodha 2; 7. Rajsamman 58 Kavraj S 10; 8. Mauna Kea 57 A Sandesh 9; 9. Isadoro 56 S Mosin 3; 10. Ice Affair 55.5 Hanumant S 8; 11. Feodor 55 I Chisty 5; 12. Relic Hunter 54.5 B Nikhil 11.

Ultrasonic 1; Mauna Kea 2.

Day’s best: Dancing Prances. Double: Analeah and Penny Lane. I Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. II Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10.  I treble: 3, 4, 5. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry