Successor tipped for feature event

DELHI RACE CARD

Successor, riden by Rajinder and trained by A Khan, is tipped to land the spoils in the 1400-metre, President Of India Cup, the feature event of the races to be held here on Tuesday.

1. Raj Niwas Plate (Div I) (rated 20-46) -- 1600M, 1.30 pm: 1. Jewel Star 61 Suresh Kumar 4; 2. Real Strong 57.5 Rajinder 9; 3. Firecracker 55.5 Naresh Kumar 5; 4. Dolton Power 54.5 Chand Mohd 8; 5. Zingaro 54 Amjad Khan 2; 6. Opera Royale 53.5 Gurpreet Singh 6; 7. Skyros 52.5 SS Baria 1; 8. Best Of Luck 52 Shadab Khan 3; 9. Green Ribbon 51.5 Nazim 7.
Real Strong 1; Best Of Luck 2.
2. Juvenile Sprinters Cup (terms) -- 1000M, 2.00 pm: 1. Foroozan 55 Shadab Khan 11; 2. Master Blaster 55 SS Baria 4; 3. Ashwa Pakhee 53.5 Shekhawat 2; 4. Dazzle 53.5 SA Shah 3; 5. Energetic Girl 53.5 Ranjeet Singh 10; 6. Green Seals 53.5 Narender Kumar 7; 7. Lagunillas 53.5  Sunil 1; 8. Lightning Fast 53.5 DK Ashish 5; 9. Magical Fairy 53.5 Gurpreet Singh 9; 10. Play It Safe 53.5 Irfan Ali 8; 11. Unusual Theme 53.5 Amjad Khan 6.
Dazzle 1; Lagunillas 2.

3. Supreme Power Plate (Div I) (rated 0-26) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Divine Thunder 62 Harkesh Kumar 1; 2. Crossways 61.5 Sunny Kumar 3; 3. Jolteon 60.5 Waheed 3; 4. Hello Dolly 59.5 M Shahid 2; 5. Kemrock 59.5 Sameer Khan 11; 6. Yare 59.5 Ram Lal 4; 7. Nucleus 58.5 Naresh Kumar 13; 8. Daggers Point 57 Chand Mohd 7; 9. High Rising 56.5 Pradeep Kumar 8; 10. Polish Beauty 56.5 Kaushal Kumar 10; 11. Prince Khaiser 55.5 Dilip Singh 6; 12. Beacon Light 53 Ranjeet Singh 9; 13. Persian Power 5 Gurpreet Singh 5; 14. Ashwa Saball 52.5  Riazuddin 14.
Beacon Light 1; Ashwa Saball 2.

4. Supreme Power Plate (Div II) (rated 0-26) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Mojo 62 Faraz Waheed 13; 2. Ganga Jal 61 Ram Lal 11; 3. Daytonas Beauty 59.5 Amjad Khan 7; 4. Chandelier 58.5 M Shahid 4; 5. Gandha Raj 58.5 Narain Singh 1; 6. Metallika 58.5 Dilip Singh 3; 7. Bismark 57 Jai Prakash 14; 8.  Spicy Move 57 GS Shekhawat 6; 9. Kamakhya 56.5 Riazuddin 2; 10. Star Sprinkle 56.5 Gurpreet Singh 9; 11. Kajole 55 Narender Kumar 5; 12. Crystal Pistol 52.5 Nazim 12; 13. Little Cut 52 Naresh Kumar 10; 14. Shaitan 51.5 Sunny Kumar 8.
Daytonas Beauty 1; Spicy Move 2.

5. Governor’s Cup (rated 60-86) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Spade Of Ace 61 Saleem 4; 2. Afea 59 Kailesh Kumar 3; 3. Dream Debut 59 Irfan Ali 7; 4. Kajuraho 58 Samer Khan 11; 5. Taanush 58 GS Shekhawat 9; 6. Arts 56.5 Rajinder 5; 7. Black Chetak 55.5 Sunny Kumar 1; 8. Faurities 55.5 Narender Kumar 13; 9. Quality Assurance 55.5 Amjad Khan 14; 10. Shy Beauty 55.5 Suresh Kumar 10; 11. Rabi Kounga 54.5 S Sunil 2; 12. Take A Chanc 54.5 Rajinder Saini 12; 13. Real Queen 52.5 SA Shah 6; 14. Mriggnainee 51.5 PS Chouhan 8.
Arts 1; Rabi Kounga 2.

6. President Of India Cup (terms) -- 1400M, 4.00 pm: 1. Ashwa Pratap 61 GS Shekhawat 3; 2. Middle Man 61 PS Chouhan 2; 3. Successor 61 Rajinder 1; 4. The Rock 61 Dilip Singh 11; 5. Senegal 59.5 Ram Lal 4; 6. Shub Shubh 58.5 SS Baria 9; 7. Gin And Tonic 58 S Amjad Khan 6; 8. Sonic Boom 57.5 Suresh Kumar 12; 9. Ashwa Panama 53.5 Sameer Khan 5; 10. Jovial 53.5 Nazim 7; 11. Zabardast 53.5 Narender Kumar 8; 12. King Of The Ring 50 Ranjeet Singh 10.
Successor 1; Shub Shubh 2.

7. Raj Niwas Plate (Div II) (rated 20-46) -- 1600M, 4.30 pm: 1. Assertive 59 SS Baria 5; 2. Empire Maker 58 Sameer Khan 3; 3. Gandiva 57 Nazim 9; 4. Katmai 56 DK Ashish 8; 5. Charg Away 55.5 Jai Prakash 2; 6. Black Thunder 55 Faraz Waheed 6; 7. Successful Dream 54.5 Ram Lal 4; 8. Zuetina 54 S Sunil 1; 9. Miracle Maker 51 SA Shah 51 7.
Katmai 1; Assertive 2.

Day’s best: Arts.Double: Real Strong and Successor.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 5, 6.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry