Sanjay continues his fine run

Sanjay continues his fine run

Kalp, Siddharth, Kushal power their way to new records on second day

Sanjay continues his fine run

Sanjay C J of Dolphin Aquatics continued his fine run, winning the 1500M freestyle for Group II boys in a record time on the second day of the State Junior and Sub-junior swimming championships on Thursday.

Sanjay, who had won the 800M freestyle in Group II on the opening day, clocked 16:50.06, smashing the meet record of 17:01.53, set by Aaron D’Souza in 2006. It was also better than the national mark of 16:51.00, set by Aryan Makhija in 2014. 

Young Kalp S Bohra of Pooja Aquatic Centre also splashed his way into record books, winning the gold in the 100M breast stroke for Group III boys.

Kalp clocked 1:18.43 to erase the mark of 1:18.45 set by Rohan D’Souza in 1998. He finished ahead of Dolphin’s Pragun Dev (1:20.77) and Harsha R (1:23.13), also of Dolphin.

Siddarth Joshi of Global Swim Centre claimed the 50M backstroke for Group II boys with a meet record, clocking 30.19 seconds while P Kushal of Dolphin timed 2:21.13, a new record, to win the 200M individual medley for Group II boys.

In the girls section, Shraddha Sudhir of Basavanagudi Aquatic Centre won a double, triumphing in the 50M freestyle and 200M individual medley while Sunaina Manjunath and Khushi Dinesh, also of BAC, picked up double crowns in Group II.

DH News Service
Results:  Boys: Group I: 50M freestyle: Anirudh H M (BAC) 25.71 seconds, 1; Siddarth Rai (BAC) 26.99, 2; Chirag Kempe Gowda (Global) 27.42, 3.

800M freestyle: Rahul M (BAC) 9:01.86, 1; Om Kumar T H (BAC) 9:17.05, 2; P M Suhas (Davanagere) 9:26.26, 3.

50M backstroke: Nishant Kumar (Global Swim Centre) 30.44 seconds, 1; Sharath M (BAC) 32.14, 2; Siddarth Rai (BAC) 32.34, 3.

4x100M freestyle relay: BAC A 3:48.78, 1; Global 4:00.45, 2; BAC B  4:07.32, 3.
Group II: 50M freestyle: Raj Vinayak Relekar (Dolphin) 27.77 seconds, 1; Prasidha Krishna P A (Global) 27.83, 2; Tanish George Mathew (Dolphin) 27.93, 3.

1500M freestyle: Sanjay C J (Dolphin) 16:50.06 (NMR. Old: 17:01.53, Aaron D’Souza, 2006), 1; Saif Chandan K S (BAC) 17:47.47, 2;  Karan Srinivas (Pooja) 17:58.74, 3.

50M backstroke: Siddarth Joshi (Global) 30.19 (NMR. Old: 30.29, N Srihari, 2015), 1; Abhay Kumar (Dolphin) 31.91, 2; Bhavesh R (Dolphin) 31.96, 3.

200M individual medley: P Kushal (Dolphin) 2:21.13 (NMR. Old: 2:22.21, Likith S P, 2012), 1; Achyuth V Rachur (BAC) 2:27.89, 2; Siddarth Joshi (Global Swim Centre) 2:32.47, 3.

4x100M freestyle relay: Dolphin 3:57.78 (NMR. Old: 4:07.16, KCR, 2001), 1; BAC A 4:08.00, 2; Global 4:08.94, 3.

Group III: 100M breast stroke: Kalp S Bohra (Pooja Aquatic Centre) 1:18.43 (NMR. Old: 1:18.45, Rohan D’Souza, 1998), 1; Pragun Dev (Dolphin) 1:20.77, 1; Harsha R (Dolphin) 1:23.13, 3.

200M individual medley: Shoan Ganguly (Dolphin) 2:31.55, 1; Kalp S Bohra (Pooja Aquatic Centre) 2:37.50, 2; Utkarsh S Patil (BAC) 2:50.68, 3.

4x50M medley relay: Dolphin A 2:11.08 (NMR. Old: 2:14.11, BAC, 2015), 1; BAC-A 2:19.40, 2; Dolphin B 2:20.81, 3.

Group IV: 50M butterfly: Amey B Patil (Aqua) 34.11 seconds, 1; Vidith S Shankar (Dolphin) 34.33, 2; Amogh Anand (Dolphin) 34.72, 3.

200M individual medley: Amogh Anand (Dolphin) 2:48.78, 1; Vidith S Shankar (Dolphin) 2:48.82, 2; Amey B Patil (Aqua Swim Centre) 2:58.46, 3.

Girls: Group I: 50M freestyle: Shraddha Sudhir (BAC) 28.51, 1; Harshitha J (BAC) 29.03, 2; Avani Tantry (Pooja) 29.47, 3.

800M freestyle: Preksha H M (BAC) 9:46.36, 1; Nikitha S V (BAC) 9:49.92, 2; Dhruti Muralidhar (BAC) 9:49.93, 3.

50M backstroke: Jhanati Rajesh (BAC) 33.65, 1; Shriya R Bhat (BAC) 34.85, 2; Vibha Aparna Bhosle (BAC) 36.45, 3.

200M individual medley: Shraddha Sudhir (BAC) 2:31.82, 1; Jhanati Rajesh (BAC) 2:37.16, 2; Avani Tantry (Pooja Aquatic Centre) 2:38.75, 3.

4x100M freestyle relay: BAC A 4:14.74 (NMR. Old: 4:20.94, BAC, 2015), 1; BAC B 4:26.12, 2; Pooja 4:31.72, 3.

Group II: 50M freestyle: Sunaina Manjunath (BAC) 29.41 seconds, 1; Smruthi Mahalingam (BAC) 29.84, 2; Sarayu Balachandar (Pooja) 31.21, 3.

1500M freestyle: Khushi Dinesh (BAC) 19:04.66, 1; Nandini  S S (BAC) 19:11.36, 2; Poojitha G Murthy (BAC) 19:55.34, 3.

50M backstroke: Sunaina Manjunath (BAC) 34.51 seconds, 1; Bhoomika R Kesarkar (Dolphin) 34.86, 2; R Bhavana (Vijayanagar) 36.52, 3.

200M individual medley: Khushi Dinesh (BAC) 2:39.13, 1; Sunaina Manjunath (BAC) 2:43.15, 2; Pratiksha Patel (Dolphin) 2:45.11, 3.

4x100M freestyle relay: BAC A 4:22.65 (NMR. Old: 4:28.61, BAC, 2008), 1; BAC B 4:33.90, 2; Dolphin 4:38.27, 3.

Group III: 100M breaststroke: Arushi Manjunath (Dolphin) 1:25.25, 1; Monita H (Global Swim Centre) 1:27.86, 2; Gunn Matta (BAC) 1:31.22, 3.

200M individual medley: Jedidah A (Dolphin) 2:44.46, 1; Adya Nayak (BAC) 2:50.23, 2; Latiesha Mandanna (Young Challengers) 2:53.68, 3.

4x50M medley relay: Dolphin A 2:17.20 (NMR. Old: 2:18.52, BAC) 1; BAC A 2:22.40, 2; Global 2:28.88, 3.

Group IV:  50M butterfly: Srishti Satishwar (BAC) 37.27 seconds, 1; Ambar J Singh (Dolphin) 37.54, 2; Ridhima Veerendra (BAC) 38.75, 3.
200M individual medley: Ambar J Singh (Dolphin) 3:05.91, 1; Datri Darshan (Dolphin) 3:09.55, 2; Srishti Satishwar (BAC) 3:15.84, 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)